Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Mariusz Kamiński, szef MSWiA (z prawej strony). źródło: https://www.gov.pl/
Mariusz Kamiński, szef MSWiA (z prawej strony). źródło: https://www.gov.pl/
W piątek ma dojść do rozmowy unijnej komisarz do spraw wewnętrznych, Ylvy Johansson z szefem MSWiA, Mariuszem Kamińskim o sytuacji na granicy z Białorusią. Poinformował o tym rzecznik Komisji, Adalbert Jahnz. Wkrótce unijna komisarz ma odwiedzić Polskę.
Rzecznik Komisji powiedział, że instrumentalne wykorzystywanie ludzi przez białoruski reżim stworzyły trudną sytuację dla krajów członkowskich i że unijna komisarz ma rozmawiać o pomocy finansowej i operacyjnej, która jest dostępna dla Polski, aby pomóc jej w ochronie granic.

- Ważne jest, by chronić naszą granicę przed agresją reżimu Łukaszenki. Aby to zrobić jak najlepiej, możemy w pełni wykorzystać nasze wspólne zasoby, jak pomoc Frontexu, powinniśmy chronić granic z poszanowaniem praw podstawowych i w sposób przejrzysty - dodał rzecznik.

Na temat ewentualnej unijnej pomocy wypowiadał się w środę ambasador Polski przy Unii, Andrzej Sadoś na spotkaniu z przedstawicielami państw członkowskich.

Mówił, że - mimo wzmożonej presji migracyjnej - Polska wykorzystuje wszystkie niezbędne narzędzia do wzmocnienia ochrony granic i że na razie nie ma potrzeby zwracać się do unijnych instytucji i państw członkowskich o wsparcie.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty