Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezes Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezes Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Mija pół roku od zatrzymania Andżeliki Borys. Szefowa Związku Polaków na Białorusi jest przetrzymywana w areszcie w Żodzinie.
Wcześniej więziono ją w aresztach w Grodnie i Mińsku. Andżelika Borys znalazła się w areszcie w związku z upamiętnianiem na Białorusi żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Białoruskie służby postawiły jej zarzut podżegania do nienawiści na tle narodowościowym. Grozi za to kara do 12 lat więzienia. Z podobnego powodu w areszcie jest przetrzymywany polski dziennikarz i działacz społeczny Andrzej Poczobut.

Zdaniem redaktora naczelnego portalu "znadniemna.pl" Andrzeja Pisalnika białoruskie władze i służby chcą ukarać liderów polskiej mniejszości w tym kraju za to, że wykonywali swoje obowiązki. - Władze Białorusi karzą Polaków tylko za to, że są Polakami, czyli mamy do czynienia z rodzajem prześladowań, które są zakazane i zabronione przez wszelkie standardy i współczesne konwencje - powiedział Andrzej Pisalnik.

Białoruskie organizacje zajmujące się obroną praw człowieka uznały aresztowanych liderów Związku Polaków na Białorusi za więźniów politycznych.
Relacja Włodziemierza Paca (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty