Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prof. Zbigniew Rau. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Rau
Prof. Zbigniew Rau. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Rau
Przebywający w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau spotka się w środę z ministrem spraw zagranicznych Rosji, Siergiejem Lawrowem.
Planowane spotkanie ministra Zbigniewa Raua z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem potwierdziły obie strony - polska i rosyjska. Rzecznik MSZ, Łukasz Jasina powiedział, że spotkanie ma związek z objęciem przez Polskę w przyszłym roku przewodnictwa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

- Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla naszej dyplomacji i minister Rau spotyka się z szefami dyplomacji różnych państw, również tych, które odgrywają ważną rolę w Europie i i maja bardzo duże znaczenie jako stały członek Rady Bezpieczeństwa. OBWE takich spotkań wymaga i jest to z tym właśnie związane - powiedział Jasina.

Rzecznik MSZ nie wykluczył, że podczas spotkania pojawia sie także inne kwestie. Zapytany przez korespondenta Polskiego Radia, Marka Wałkuskiego: z czyjej inicjatywy doszło do spotkania Jasina odpowiedział, że do spotkania doszło "w wyniku zrozumienia obydwu stron".

Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow wystąpi na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w sobotę 25 września. Według agencji TASS, która powołuje się na rosyjskie MSZ, przy okazji szczytu ONZ może odbyć nawet 25 spotkań bilateralnych z zagranicznymi dyplomatami.

Poza ministrem Rauem, Ławrow ma rozmawiać miedzy innymi z szefami dyplomacji Egiptu, Syrii, Słowacji i Francji. Możliwe jest także spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Minister Zbigniew Rau przebywa w Nowym Jorku od niedzieli. We wtorek towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w pierwszym dniu 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Wcześniej brał udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej oraz odbył kilka spotkań bilateralnych, miedzy innymi z szefową dyplomacji Australii Marise Payne.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty