Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Cmentarz na Monte Cassino. Fot. pl.wikipedia.org/wiki
Cmentarz na Monte Cassino. Fot. pl.wikipedia.org/wiki
Na Polskim Wojennym Cmentarzu - pod Monte Cassino - oddany zostanie hołd poległym i walczącym o wzgórze (początek uroczystości 17.00).
Uroczystość jest częścią obchodów 80. rocznicy sformowania Armii generała Władysława Andersa. W uroczystości, wezmą udział ostatni weterani 2. Korpusu Polskiego, weterani walk o niepodległość, a także przedstawiciele Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Powstanie Armii Polskiej na Wschodzie, która została przemianowana w 1943 roku na 2. Korpus Polski, było możliwe dzięki układowi Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 roku, który zakładał, że polskie oddziały zostaną stworzone ze zwolnionych na mocy amnestii mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że uroczystość na Polskim Wojennym Cmentarzu pod Monte Cassino gdzie spoczywa również generał Anders jest szczególnie ważna dla weteranów. "Wyprawa do Italii jest spełnieniem marzeń weteranów, którzy w zeszłym roku chcieli pojechać do Włoch na 50. rocznicę śmierci generała Władysława Andersa. Nie było to możliwe z uwagi na obostrzenia wynikające ze stanu pandemicznego. W tym roku realizujemy tę prośbę weteranów 2. Korpusu Polskiego, którzy chcą zameldować się jeszcze raz u swojego dowódcy, który spoczywa wśród żołnierzy poległych na Monte Cassino".

W uroczystościach weźmie udział między innymi kapitan Władysław Dąbrowski, który w składzie 15. Pułku Ułanów Poznańskich 5. Kresowej Dywizji Piechoty brał udział w walkach o Monte Cassino. Weteran podkreśla, że szczególnie odwiedzenie grobów kolegów spoczywających na cmentarzu u stóp wzgórza to dla niego niezwykle ważne wydarzenie.

"Łza się zakręci, szczęśliwy jestem, że chociaż mogę odmówić te zdrowaśkę, aby spoczywali w pokoju. Z jednej strony żal mi tych poległych żołnierzy, ale z drugiej odczuwam wielką dumę, że my Polacy spełniliśmy swoje zadanie, że ci ludzie wywiezieni w tajgi sybirskie potem wrócili i pokonali ich, Niemców w tym klasztorze"- zaznaczył.

Wcześniej (o 10.00) odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku 3. Dywizji Strzelców Karpackich oraz (11.00) przed pomnikiem Generała Władysława Andersa, który stoi w Cassino.

Wzgórze Monte Cassino i znajdujący się na jego szczycie klasztor Benedyktynów zostały zdobyte po kilkudniowych walkach rankiem 18 maja 1944 roku. Wtedy żołnierze 12. Pułku Ułanów Podolskich zatknęli na szczycie zaciekle bronionej przez Niemców góry biało - czerwony proporzec. Zdobycie masywu Monte Cassino, a niedługo potem Piedimonte miało ogromne znacznie strategiczne. Masyw, którego bronili Niemcy leży nad drogą w dolinie Liri, która prowadziła wtedy do Rzymu, zdobycie wzgórz otwierało tę drogę wojskom alianckim idącym na Rzym.

W walkach o Monte Cassino i Piedimonte, które trwały 13 dni zginęło 923 żołnierzy, a blisko 3 tysiące zostało rannych.
Relacja Witolda Banacha [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty