Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Od 2015 roku udało się odzyskać ponad 500 dzieł sztuki zrabowanych z terenów dzisiejszej Polski. Jednym z głównych tematów trwającego w Warszawie kongresu jest dziedzictwo kulturowe Polski, w tym próby odzyskiwania utraconych dóbr polskiej kultury.
Tomasz Śliwiński przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odpowiedzialny za odzyskiwanie utraconych dzieł powiedział, że cały czas trwają pracę nad poszukiwaniem kolejnych dzieł sztuki.

- Cały czas prowadzimy ponad 80 spraw restytucyjnych w 11 krajach na świecie, także potencjał naszej pracy jest ogromny. Niejednokrotnie pozwalam sobie stwierdzić, że prac jest na tyle dużo, że spokojnie moje wnuki będą mogły wykonywać tą pracę. Poszukiwać i odzyskiwać utracone dzieła sztuki - powiedział Śliwiński.

Robert Kudelski, badacz losów utraconych dzieł sztuki, zauważył, że postęp cyfryzacji ułatwia odszukiwanie zgrabionych obrazów, rzeźb i dokumentów.

- Trzeba brać pod uwagę, gdzie te obiekty najczęściej się pojawiają. To są aukcje. Pandemia przyczynia się do tego, że aukcje często są internetowe i obiekty są zdygitalizowane. Dużo szybciej i sprawniej systemy informatyczne mogą dotrzeć o informacji - tłumaczył Kudelski.

Kongres Polska Wielki Projekt to seria dyskusji o wyzwaniach stojących przez Polską w bliższej i dalszej przyszłości.
Tomasz Śliwiński przedstawiciel ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, odpowiedzialny za odzyskiwanie utraconych dzieł powiedział, że cały czas trwają pracę nad poszukiwaniem kolejnych dzieł sztuki.
Robert Kudelski, badacz losów utraconych dzieł sztuki, zauważył, że postęp cyfryzacji ułatwia odszukiwanie zgrabionych obrazów, rzeźb i dokumentów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty