Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Na Białorusi upamiętniono ofiary radzieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku. Polscy dyplomaci złożyli kwiaty i zapalili znicze w podstołecznym uroczysku Kuropaty.
Charge d'affaires Ambasady Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski w rozmowie z Polskim Radiem przypomniał, że Kuropaty są symbolicznym miejscem upamiętnienia ofiar stalinizmu.

"Wiemy na 100 procent, że spoczywają tutaj także Polacy, polscy obywatele. Nie wiemy na pewno czy są tutaj polscy wojskowi, ale istniej domniemanie, że być może też" - powiedział dyplomata.

Marcin Wojciechowski zauważył, że sprawa zbrodni katyńskiej w odniesieniu do Białorusi nie została całkowicie wyjaśniona. Wciąż liczymy na ustalenie losu osób z tak zwanej białoruskiej listy katyńskiej. Chodzi o kilka tysięcy nazwisk, których miejsce pochówku nie jest znane. Składając kwiaty w Kuropatach myślimy szczególnie o nich ale również o wszystkich innych, dla których 17 września 1939 roku był dniem tragicznym - powiedział Marcin Wojciechowski.

Wcześniej polscy dyplomaci odwiedzili kilka cmentarzy położonych na północnej Białorusi. Pochowani są tam polscy żołnierze między innymi z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.
Relacja Włodzimierza Paca [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty