Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kolumny piechoty sowieckiej wkraczające do Polski. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Czerwona.
Kolumny piechoty sowieckiej wkraczające do Polski. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Czerwona.
Agresja Związku Sowieckiego na II Rzeczypospolitą we wrześniu 1939 roku była dopełnieniem zbrodniczej polityki Stalina wobec Polski - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
82. lata temu, 17 września 1939 roku, na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowane zostały postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany IV rozbiorem Polski.

Karol Nawrocki przypomina, że przywódca Związku Sowieckiego Józef Stalin już od połowy lat 30-tych ubiegłego wieku prowadził politykę mającą na celu eksterminację Polaków. "17 września jest jedną z najtragiczniejszych dat w polskiej historii, był pewną konsekwencją działania zbrodniczego systemu komunistycznego. 17. września oznaczał zajęcie ponad połowy terytorium przedwojennej Polski, które zostało zabrane w wyniku porozumienia Hitlera ze Stalinem realizowanego w dniach 1 - 17 września 39 roku" - wyjaśnia prezes Instytutu.

Prezes Nawrocki przypomina, że po wkroczeniu Armii Czerwonej na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej rozpoczęła się gehenna mieszkających tam Polaków. "Konsekwencją 17 września było zamordowanie polskich oficerów i nie tylko oficerów w ramach zbrodni katyńskiej. Z drugiej strony rozpoczęły się zsyłki Polaków w odległe rejony Syberii i Kazachstanu. Cztery kolejne deportacje sprawiły, że rodziny tych oficerów i tych żołnierzy i tych policjantów, których brutalnie zamordowano w Katyniu, wysłano na rubieże Związku Sowieckiego".

Karol Nawrocki przypomina również, że agresja Związku Sowieckiego rozpoczęła zniewolenie naszego kraju przez kolejne dziesięciolecia. "Mówimy o okupacji sowieckiej wschodnich terenów w II Rzeczypospolitej z jednej strony, ale z drugiej strony o systemie totalitarnym, który zaczął rządzić w Polsce przez kolejne 50 lat. Nie możemy zapominać o tym, że druga wojna światowa - porozumienie Hitlera ze Stalinem i to co wydarzyło się 1. i 17. września 39 roku, przyniosło zniewolenie Polski na kolejnych 50 lat, bo rok 45 nie był dla Polaków końcem wojny"- tłumaczy historyk.

17 września 1939 roku Polska została podzielona na dwie części - niemiecką i sowiecką. Zarówno III Rzesza, jak i Związek Radziecki, oprócz podboju terytorialnego naszego kraju, realizowały unicestwienie jego inteligencji i stopniowe wyniszczanie narodu polskiego.

Po ataku na nasz kraj Związek Sowiecki zajął terytorium Polski o powierzchni blisko 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkany przez około 13 milionów osób. Wśród nich było około 5 milionów Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi.
Karol Nawrocki przypomina, że przywódca Związku Sowieckiego Józef Stalin już od połowy lat 30-tych ubiegłego wieku prowadził politykę mającą na celu eksterminację Polaków.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty