Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / hangela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / hangela (CC0 domena publiczna)
W Pradze trwa kolejna runda negocjacji w sprawie polskiej Kopalni Węgla Brunatnego "Turów". Delegacje Polski i Czech spotykają się regularnie od połowy czerwca, aby omawiać kształt międzyrządowej umowy, która ma regulować kwestie związane z wydobyciem w kopalni.
Podpisanie międzyrządowej umowy w tej sprawie ma doprowadzić do wycofania pozwu przeciwko Polsce, który Czesi złożyli w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Podsumowując ubiegłotygodniową turę rozmów, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział Polskiemu Radiu, że obie strony kontynuują omawianie poszczególnych punktów umowy. - Rozmowa ma w tej chwili bardzo techniczny charakter i wciąż jeszcze pozostaje sporo elementów do uzgodnienia. Myślę, że posuwamy się stopniowo do przodu, natomiast jeszcze trochę czasu zostało - przekazał wiceminister w rozmowie z Polskim Radiem.

Polsko-czeskie negocjacje w sprawie Turowa trwają od połowy czerwca. Według Czechów, wydobycie w Turowie ma negatywny wpływ na środowisko po czeskiej stronie granicy. Stowarzyszenie zrzeszające mieszkańców kraju libereckiego wystąpiło w ostatnich dniach do premiera Andreja Babisza z apelem o włączenie do procesu negocjacyjnego przedstawicieli Komisji Europejskiej. Podpisani pod apelem zarzucili też czeskim władzom brak transparentności w rozmowach prowadzonych z Polską.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR).
Relacja Wojciecha Stobby (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty