Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Nie mówcie do nas "bohaterowie", tylko bierzcie przykład, który będzie wam służyć - tak w 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego mówią do kolejnych pokoleń żołnierze Armii Krajowej.
W Warszawie przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK uczczono 77. rocznicę niepodległościowego zrywu stolicy. Apel do młodych wygłosiła pełniąca obowiązki prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Stanek.

Jak podkreśliła, młodzi są bliscy sercu weteranów. - Jesteście równi mnie, ja jestem równa wam. Wy jesteście młodzi, ja też byłam młoda. Łączy nas wspólna służba dla tego kraju. Patrząc na was, robimy się młodsi, zabieramy wam nawet trochę energii, nie miejcie o to do nas żalu. Ale wtedy, kiedy jesteśmy razem z wami, czujemy się tak samo młodzi jak wy. Stawiamy znak równości, młodość z młodością, przeszłość z przyszłością - powiedziała działaczka kombatancka.

Teresa Stanek służyła w Szarych Szeregach, a następnie została żołnierzem Armii Krajowej. Mówiła, że mając w pamięci okres wojny, dziś jest obywatelką państwa polskiego, ale już nie podziemnego. - Bierzcie przykład nie z męstwa, tylko z rozumnego myślenia. Wy służycie teraz Polsce, musicie myśleć i się uczyć. Musicie wziąć przykład, który wam będzie służył do podejmowania dalszych działań ku chwale Polski, ale też dla siebie - apelowała pełniąca obowiązki prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK.

Podczas uroczystości odczytano również list marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która podkreśliła, że etos Powstania Warszawskiego sprawił, że Polacy nie pogodzili się z ograniczoną suwerennością w okresie komunizmu.
Apel do młodych wygłosiła pełniąca obowiązki prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Stanek.
Teresa Stanek służyła w Szarych Szeregach, a następnie została żołnierzem Armii Krajowej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty