Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/prezydentpl
Fot. twitter.com/prezydentpl
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Powstańcy Warszawscy, stając do walki z Niemcami, dali wyraz woli wolności i niepodległości, głęboko zakorzenionej w tożsamości naszego narodu.
Prezydent wziął udział w uroczystościach na Placu Krasińskich przy Pomniku Powstańców Warszawskich w związku z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Odprawiona została msza polowa z udziałem powstańców, przedstawicieli najwyższych władz oraz mieszkańców Warszawy, odczytany został też Apel Poległych. Na koniec uczestnicy złożyli wieńce przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Andrzej Duda mówił, że przed rozpoczęciem walki trudno było sobie wyobrazić, że powstanie będzie trwać aż tak długo.

- Nie sądzę, żeby ktokolwiek tamtego 31 lipca 1944 roku przypuszczał, że ta największa w dziejach Rzeczypospolitej bitwa armii podziemnej będzie też najdłuższą, bo będzie trwała 63 dni. Nikt sobie chyba w tamtym momencie nie wyobrażał, bo Powstańcy w tamtym momencie w większości nie mieli broni. To była wola. Wola wolności, wola niepodległości. Jakże głęboko w naszym narodzie przez pokolenia ona tkwi - mówił prezydent.

Dbajcie i walczcie o wolność i suwerenność - z takim apelem zwrócił się do Polaków Powstaniec Warszawski Jerzy Mindziukiewicz pseudonim "Jur", ze zgrupowania Chrobry II.

Główne obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w niedzielę 1 sierpnia.
Prezydent Andrzej Duda mówił, że przed rozpoczęciem walki trudno było sobie wyobrazić, że powstanie będzie trwać aż tak długo.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty