Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / mikadago (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / mikadago (CC0 domena publiczna)
Jest gorzka, cierpka, ale przy tym bardzo zdrowa. Mowa o aronii, która z roku na rok zyskuje kolejnych amatorów. Szczególnie chodzi o przetwory na bazie tego owocu i kosmetyki.
Polska jest największym producentem aronii na świecie. Roczne zbiory są szacowane na 45-50 tysięcy ton, co stanowi około trzech czwartych podaży w skali globalnej.

Paweł Eggert z Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska” poinformował, że wraz z rosnącym popytem poprawia się opłacalność produkcji tego owocu. Aronia wracała do łask jako roślina, którą poszukiwaliśmy w czasach pandemii z powodu jej cech wzmacniających odporność. Popyt w ciągu dwóch lat bardzo wzrósł, ale idące z tym wzrosty cen dla plantatorów były też spowodowane trudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli teraz cena będzie utrzymywać się na zadowalającym poziomie, można spodziewać się wzrostów nasadzeń krzewów" - stwierdził.

Paweł Eggert dodał, że większość aronii trafia na eksport. Niemal w całości w postaci przetworzonej. Owoce aronii można przechowywać w chłodniach przez miesiąc. Jeśli chodzi o eksport to owoce wyjeżdżają z Polski w postaci zamrożonej, soków, koncentratów lub wyrobów skonfekcjonowanych. Wciąż mają znaczenie koszty pracy w Polsce niższe niż na zachodzie i fakt, że w kraju mamy dobre zakłady przetwórcze. Możemy wysyłać gotowe towary lub półprodukty - wyjaśnił Paweł Eggert.

Odbiorcami przetworów z aronii są między innymi Stany Zjednoczone, Chiny i Niemcy.
Paweł Eggert z Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska” informuje, że wraz z rosnącym popytem poprawia się opłacalność produkcji tego owocu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty