Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Ministerstwo edukacji nauki przygotowuje się na powrót uczniów do nauki stacjonarnej od 1 września. Resort przedstawił harmonogram działań gwarantujących bezpieczne funkcjonowanie szkół.
2 sierpnia do placówek i samorządów zostaną przekazane wytyczne epidemiologiczne. Dodatkowo, do szkół i przedszkoli trafią stacje dezynfekujące z funkcją pomiaru temperatury oraz środki ochrony osobistej. Po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne o przeciwdziałaniu chorobom zakaźnym i korzyściach płynących ze szczepień.

Jak mówi wiceminister edukacji Marzena Machałek resort robi wszystko, by decyzja o powrocie była zrealizowana: „Chcę bardzo jasno zapowiedzieć, że właśnie powrót dzieci i młodzieży do szkół w trybie stacjonarnym jest podstawową naszą troską i sytuacją do której się przygotowujemy” - dodaje Marzena Machałek.

Zastępca Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Przemysław Bryksa, mówi, że szkoły będą mieć zapewnione środki ochrony osobistej i dezynfekcji: „To, co jest w planach w tym momencie, to zakup tych wszystkich towarów, stacji dezynfekujących, termometrów, płynów, środków ochrony osobistej. Następnie po ich spakowaniu, muszą być stworzone pakiety do poszczególnych placówek i będą te materiały dostarczane do poszczególnych szkół” - dodaje Przemysław Bryksa.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski mówi, że w szkołach będą prowadzone zajęcia dla uczniów, ale i dla rodziców, przekonujące do szczepień: „Szczepmy się aby ta normalność zapanowała, bo to jest jedyna gwarancja powrotu do normalności. Tak, aby nasze dzieci, nasza młodzież mogła normalnie uczęszczać do szkół. Ale również do tych szkół wyższych, uniwersytetów, politechnik, w rozpoczynającym się roku akademickim od 1 października” - mówi Tomasz Rzymkowski.

Do tej pory zaszczepiło się około 70% nauczycieli i około 25% uczniów od 12 do 18 roku życia.
Relacja Martyny Szymczakowskiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty