Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / jorono (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / jorono (CC0 domena publiczna)
Przez weekend do kraju próbowało dostać się ponad 260 obcokrajowców.
Tylko wczoraj litewskie służby zatrzymały 131 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę Białorusi z Litwą. Większość to obywatele krajów Bliskiego Wschodu, którzy proszą o azyl na Litwie. Władze w Wilnie wiele razy zwracały uwagę na to, że ich kraj nie jest dla imigrantów punktem docelowym, ale stanowi łatwy sposób na dostanie się do innych państw Unii Europejskiej. W nielegalnej migracji mają pomagać władze reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Tylko od stycznia zatrzymano 2730 osób, które próbowały sforsować litewskie granice. To trzydzieści cztery razy więcej niż przez cały 2020 rok.

Litewska straż graniczna przygotowuje się na to, że do grudnia liczba nielegalnych imigrantów może wzrosnąć do 10 tysięcy. Do powrotu do pracy, choćby na krótko, zachęcani są byli pogranicznicy, ponieważ obecnie część funkcjonariuszy zamiast granicy państwowej pilnuje imigrantów. Litwinom od początku lipca pomagają też pracownicy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Wsparcie w postaci pomocy humanitarnej w ubiegłym tygodniu przysłało kilka krajów, w tym Polska.
Relacja Kamila Zalewskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty