Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prof. Marcin Wiącek. Fot. twitter.com/PolskiSenat
Prof. Marcin Wiącek. Fot. twitter.com/PolskiSenat
Marcin Wiącek został zaprzysiężony na Rzecznika Praw Obywatelskich. W środę kandydaturę zatwierdził Senat.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała, że zgodnie z ustawą o RPO, przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków, Rzecznik składa przed Sejmem ślubowanie.

- Stwierdzam, że Rzecznik Praw Obywatelskich, pan Marcin Wiącek zgłosił się celem złożenia ślubowania. Proszę pana Marcina Wiącka o złożenie ślubowania - mówi Witek.

- Ślubuję uroczyście, że przy wykonywaniu powierzonych mi obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich dochowam wierności konstytucji Rzeczypospolite Polskiej, będę strzec wolności i praw człowieka i obywatela, kierując się przepisami prawa oraz zasadami współżycia społecznego i sprawiedliwości. Ślubuję, że powierzone mi obowiązki wypełniać będę bezstronnie z najwyższą sumiennością i starannością, że będę strzec godności powierzonego mi stanowiska, oraz dochowam tajemnicy prawnie chronionej.

- Stwierdzam, że powołany na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich złożył ślubowanie przed Sejmem - dodaje Witek.

- Zaczynam pracę - powiedział dziennikarzom w Sejmie. Wśród swoich pierwszych planowanych działań wymienił przygotowanie raportu o problemach podczas pandemii. Wyjaśnił, że chce przygotować wykaz rzeczy, które należy zmienić w prawie i w praktyce. - Tak, abym miał materiał do tego, żeby się spotkać z odpowiednimi organami władzy publicznej po to, aby podyskutować o rozwiązaniach obowiązujących w trakcie pandemii, o problemach, których można by i można będzie uniknąć, jeśli nie daj Boże dojdzie do kolejnej fali pandemii - powiedział.

Przy okazji Marcin Wiącek zaapelował, by Polacy szczepili się przeciwko COVID-19. Jak powiedział, "od tego zależy nasze życie, nasze zdrowie i naszych najbliższych i wszystkich obywateli naszego kraju".

Marcin Wiącek jest doktorem nauk prawnych, specjalistą z zakresu prawa konstytucyjnego. Od 2017 roku był kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała, że zgodnie z ustawą o RPO, przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków, Rzecznik składa przed Sejmem ślubowanie.
- Zaczynam pracę - powiedział dziennikarzom w Sejmie. Wśród swoich pierwszych planowanych działań wymienił przygotowanie raportu o problemach podczas pandemii.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty