Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Delegacje Polski i Czech wrócą w czwartek do rozmów w sprawie kopalni Turów. Negocjacje toczą się z przerwami od 17 czerwca.
Wypracowanie kompromisu ma doprowadzić do wycofania pozwu przeciwko Polsce, który strona czeska złożyła w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rozmowy zostaną wznowione o godzinie 9:00.

Ostatnie spotkanie przedstawicieli obu stron odbyło się 29 czerwca. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przekazał po nim, że rozmowy weszły na etap technicznych rozstrzygnięć wielu kwestii, który jest trudny i wymaga zaangażowania.

Hetman kraju libereckiego Martin Puta komentując dla czeskiej prasy postęp w rozmowach powiedział, że strona polska skupia się na rekompensatach finansowych. "To jednak tylko część porozumienia. My chcemy przede wszystkim trwałego zapewnienia o stosowaniu się przez kopalnię do wszelkich limitów hałasu i zapylenia. Chcemy też mieć pewność, że po stronie czeskiej nie będzie dochodziło do dalszego obniżania poziomu wód gruntowych" - powiedział "Denikowi N" samorządowiec.

W ubiegłym tygodniu czeskie stowarzyszenie zrzeszające mieszkańców terenów przygranicznych wezwało Komisję Europejską, by włączyła się do trwających polsko-czeskich negocjacji. W liście otwartym podniesiono kwestię wolnego tempa rozmów oraz braku szczegółowych informacji o ich przebiegu.
Relacja Wojciecha Stobby [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty