Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Do prokuratury wpłynął milion złotych poręczenia majątkowego od Sławomira Nowaka. Wpłacenie takiej kwoty było warunkiem, który postawił sąd, by były minister nie wrócił do tymczasowego aresztu.
Jak mówiła Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Aleksandra Skrzyniarz, prokuratura nie sporządziła protokołu przyjęcia poręczenia ze względu na złożony przez prokuraturę sprzeciw, który "wstrzymuje wykonalność postanowienia do czasu rozpoznania zażalenia prokuratury". Prokuratura zaskarżyła postanowienie Sądu Apelacyjnego z 2 czerwca w zakresie zastrzeżenia warunkowej zmiany tymczasowego aresztowania na środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

Prokurator Aleksandra Skrzyniarz zaznaczyła, że jeśli sąd w kolejnej instancji zdecyduje o areszcie dla Sławomira Nowaka - poręczenie zostanie mu zwrócone.

- Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, w przypadku uwzględnienia zażalenia prokuratora, środki te zostaną zwrócone. W przypadku natomiast nie uwzględnienia tego zażalenia, prokurator sporządzi protokół poręczenia majątkowego. Tutaj ważne jest to, że prokurator nie odmówił przyjęcia wpłaty tych środków tytułem poręczenia majątkowego, natomiast odmówił sporządzenia protokołu przyjęcia majątkowego. Są to dwie różne instytucje - mówiła rzecznik.

W czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania aresztu wobec Sławomira Nowaka, o co wnioskowała obrona. Sąd wniosek odrzucił jako niezasadny. Rzecznik Sądu Apelacyjnego sędzia Jerzy Leder, mówił, że jest to postanowienie prawomocne i niezaskarżalne.

Sąd 2 czerwca postanowił, że Sławomir Nowak, były minister rządzie Donalda Tuska, ma wrócić do aresztu, chyba że do 18 czerwca do północy wpłaci milion złotych poręczenia. Sąd Apelacyjny zajmował się wówczas zażaleniem prokuratury na decyzje warszawskiego Sądu Okręgowego, który w kwietniu zwolnił Sławomira Nowaka z aresztu tymczasowego.

Sławomir Nowak został tymczasowo aresztowany w Polsce w lipcu ubiegłego roku w związku z, między innymi, podejrzeniem korupcji i prania brudnych pieniędzy. Był to wynik polsko-ukraińskiego śledztwa.

W latach 2011-2013 Sławomir Nowak pełnił funkcję ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie koalicji PO-PSL.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty