Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Źródło: official photos of the G7 Summit
Źródło: official photos of the G7 Summit
Wspólne działanie w celu zapobieganie przyszłych pandemii i próba przeciwstawienia się chińskiej ekspansji w biedniejszych regionach - takimi deklaracjami zakończył się drugi dzień szczytu G7 w Kornwalii.
Skuteczniejsze monitorowanie sytuacji na świecie, tak by lepiej identyfikować lokalne ogniska zakażeń i sprawić, by pozostały lokalne: by wirus czy choroba nie rozlały się po świecie. Do tego błyskawiczne procedury pozwalające na opracowanie i produkcję szczepionek. To wszystko ma sprawić, że - jak ogłosił premier Boris Johnson - następna pandemia się nie powtórzy. Na razie brak szczegółów. Będą znane w niedzielę.

Londyn tymczasem ogłosił, że otworzy specjalne centrum, które ma pracować nad tym, by zapobiec przenoszeniu się chorób ze zwierząt na ludzi. Powstanie ono w hrabstwie Surrey.

Prezydent USA Joe Biden spotkał się dziś z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Zapewniał o wsparciu dla NATO i Unii. Obaj mówili o nowym duchu porozumienia między liderami grupy. A liderzy porozumieli się też w sprawie. planu pomocy dla biednych krajów, wartego 40 bilionów dolarów. Chodzi o wsparcie inwestycji, między innymi w infrastrukturę.

W warstwie geopolitycznej "Bulid Back Better World" to próba przeciwstawienia się podobnemu programowi uruchomionemu przez Chiny, tzw. "inicjatywie pasa i szlaku". Pekin pompuje pieniądze np. do Afryki, a krytycy uważają, że w zamian wciąga kolejne kraje w swoją strefę wpływów.

W niedzielę tematami rozmów będą: otwarte społeczeństwa oraz klimat.

Szczyt zakończy się przemówieniem brytyjskiego premiera i konferencjami prasowymi innych przywódców.
Relacja Adama Dąbrowskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty