Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Prezydent USA Joe Biden nie nałoży sankcji na spółkę Nord Stream 2 - donosi między innymi "Der Spiegel". Niemiecki tygodnik powołuje się na amerykańskie źródła, według których Biały Dom nie chce zaostrzać konfliktu z Berlinem.
Jak dowiedziały się portal Axios i telewizja CNN, administracja prezydenta Joe Bidena zamierza zrezygnować z sankcji wobec spółki Nord Stream 2, na której czele stoi biznesmen Matthias Warnig. 65-letni Brandenburczyk był niegdyś wysokiej rangi urzędnikiem enerdowskich służb i uchodzi za zaufanego gospodarza Kremla Władimira Putina.

Nowe informacje wywołały mocne reakcje republikańskich kongresmenów. Ostrze swojej krytyki zwrócili przeciwko Departamentowi Stanu.

- Szef dyplomacji Antony Blinken regularnie deklaruje swój sprzeciw wobec Nord Stream 2, choć ani razu nie skorzystał z narzędzi prawnych, w jakie wyposażyły go organy ustawodawcze - oburza się Michael McCaul.

Jego partyjny kolega Ted Cruz dodał, że ostre słowa Bidena nic nie znaczą, jeśli nie przejdzie wreszcie do czynów.

Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas nie krył swojego zadowolenia.

- Decyzję podjętą w Waszyngtonie interpretujemy jako kolejny etap starań o ocieplenie naszych relacji. Jest to wyraźny sygnał, że Niemcy są dla USA nadal niezwykle ważnym partnerem - oświadczył polityk SPD.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty