Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Cztery miesiące przed wyborami do Bundestagu rekordowa liczba Niemców chce zmiany rządu - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Allensbacha. Zdaniem komentatorów definitywnie kończy się efekt świeżości koalicji CDU-SPD.
Według sondażu przeprowadzonego dla Fundacji Bertelsmanna ponad 60 procent wyborców uważa, że rząd federalny wyczerpał swój kredyt zaufania. To najwyższa zmierzona wartość od 30 lat, kiedy ankieterzy Instytutu Allensbacha po raz pierwszy zadali respondentom to pytanie.

Tylko 14 procent opowiada się za kontynuacją kursu rządzącej od ośmiu lat koalicji CDU-SPD. Ponad połowa ankietowanych życzyłaby sobie innej polityki, zwłaszcza w zakresie ochrony klimatu i zarządzania kryzysowego.

Zdaniem obserwatorów prestiżu rządu Angeli Merkel nie wzmocniła "zapiekłość, z jaką prowadzi krucjatę w obronie nierealistycznych celów".

- Istnieją problemy, na które polityk nie ma wpływu i takie, które stwarza sobie sam, tak aby w porę wcielić się w rolę wybawcy. W polityce migracyjnej i klimatycznej dostrzec można podobieństwo do działań spadkobierców Marksa w NRD, gdzie każdy kryzys wiarygodności zakrzykiwano hasłami o odrzucaniu barier klasowych - tłumaczy publicysta Roland Tichy.

Wybory do Bundestagu odbędą się 26 września.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty