Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W poniedziałek rozpoczyna się rejestracja 16- i 17-latków na szczepienie przeciw COVID-19.
Wszystkie osoby, które ukończyły 16. rok życia, mają automatycznie wystawione e-skierowanie na szczepienie. W przypadku osób, które ukończą ten wiek w tym roku, skierowania będą wystawiane po 16. urodzinach, w odstępach tygodniowych.

Przed szczepieniem trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu, który jest dostępny na stronie gov.pl. Kwestionariusz musi podpisać opiekun prawny nastolatka. Można go pobrać ze strony i wypełnić w domu. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, będzie musiał przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który musi wyrazić zgodę na szczepienie.

Osobom nieletnim w Polsce będzie podawana szczepionka firmy Pfizer, ponieważ obecnie tylko ten preparat został dopuszczony przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób poniżej 18. roku życia.

Aby zarejestrować się na szczepienie, należy zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię NFZ- 989, elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl, skontaktować się z wybranym punktem szczepień lub wysłać SMS na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: SzczepimySie.

Również od dziś, zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia, druga dawka szczepionki przeciwko COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień będzie podawana szybciej - po 35 dniach. Dotychczas oczekiwanie na drugą dawkę dla szczepionek firmy Pfizer i Moderna trwało 42 dni, a dla szczepionki firmy AstraZeneka - 84 dni. Szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk zachęcał osoby, które przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki, by próbowały ten czas skrócić, dowiadując się o wcześniejszy termin szczepienia drugą dawką.

Również od poniedziałku, ozdrowieńcy będą mogli zaszczepić się już po miesiącu od zachorowania.
Relacja Barbary Góry (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty