Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali program społeczno-gospodarczy "Polski Ład". Fot. twitter.com/pisorgpl
Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali program społeczno-gospodarczy "Polski Ład". Fot. twitter.com/pisorgpl
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. twitter.com/pisorgpl
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. twitter.com/pisorgpl
Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali program społeczno-gospodarczy "Polski Ład". Fot. twitter.com/pisorgpl
Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali program społeczno-gospodarczy "Polski Ład". Fot. twitter.com/pisorgpl
Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali program społeczno-gospodarczy "Polski Ład". Podpis pod deklaracją programową złożyli prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes Porozumienia Jarosław Gowin i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. W Warszawie zakończyła się konwencja programowa, na której liderzy Zjednoczonej Prawicy prezentowali nowy program społeczno-gospodarczy.
Jarosław Kaczyński po podpisaniu deklaracji wyraził przekonanie, że wkrótce pod programem znajdzie się więcej podpisów. - Bardzo się cieszę i dziękuję naszym koalicjantom. Tu jest pięć podpisów, ale wierzę, że niedługo będzie ich więcej. Że to będzie szeroki program Zjednoczonej Prawicy, coraz bogatszej i coraz mocniejszej - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

"Polski Ład" to program społeczny-gospodarczy Zjednoczonej Prawicy na najbliższe dwa lata. Określa on priorytety rządu na czas po pandemii koronawirusa.

Jarosław Kaczyński podczas prezentacji programu online mówił o zmianach w podatkach. - Z jednej strony likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i właściwie niespotykany na świecie degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tys. złotych. Czyli 65 procent emerytur, a także najniższa płaca będzie bez podatku - zapowiada wicepremier.

Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział też podwyższenie drugiej stawki podatkowej. - W tej chwili to jest 85 tys. złotych rocznie. Będzie 120 tysięcy złotych. To jest pierwsza podwyżka od 12 lat. Czyli nie zapominamy także o tych lepiej zarabiających - podkreślił Kaczyński.

Jarosław Kaczyński mówił również o istotnej zmianie w sposobie zatrudniania pracowników.

- Będziemy też dążyć do tego, żeby zostały zniesione umowy śmieciowe, od razu będą oskładkowane. Chcemy, by w krótkim czasie powstał jeden mechanizm, jeden model kontraktu pracy - mówił Kaczyński.

Będą zwiększone wydatki na zdrowie w Polsce. - Chcemy, by w 2023 roku wydatki te osiągnęły poziom 6 procent PKB - to będzie przeszło 150, a może nawet przeszło 160 miliardów złotych - powiedział prezes Jarosław Kaczyński. W 2027 roku ma to być 7 procent, czyli "jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem" około 200 miliardów złotych. Chodzi o pieniądze na zwiększenie zatrudnienia w służbie zdrowia, na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry: lekarzy, pielęgniarek i nowoczesne terapie.

Prezes Jarosław Kaczyński dodał, że potrzebne będą wielkie procesy inwestycyjne i modernizacyjne. Ma powstać między innymi Fundusz Modernizacji Szpitali. Oprócz tego zapowiedział ustawę o jakości świadczeń lekarskich. - To będą nowe instytucje, które mają przeprowadzać modernizacje, przeprowadzać badania, koncentrując się szczególnie na onkologii, które mają także - mówię o tej ostatniej instytucji - porządkować sprawy w szpitalach, bo nie zawsze się tam dobrze dzieje - mówił wicepremier. Oprócz tego zapowiedział ustawę o jakości świadczeń lekarskich. Mają być też 24-godzinne dyżury w każdym powiecie, gdzie będzie można uzyskać pierwszą pomoc.

Gwarancje wkładu własnego i dopłaty do kredytów mieszkaniowych dla rodzin - to niektóre elementy polityki mieszkaniowej zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość w "Polskim Ładzie". Prezes PiS Jarosław Kaczyński, przedstawiając nowy program, powiedział, że młodzi ludzie będą mieli możliwość uzyskania gwarancji kredytowej.

- Będzie możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tysięcy złotych, czyli ten problem zostanie albo zniesiony w ogóle, albo jeśli ktoś chce wziąć większy kredyt przynajmniej radykalnie ograniczony. To naprawdę duże pchnięcie do przodu - powiedział Kaczyński.

Jarosław Kaczyński zapowiedział także dopłaty do kredytów dla rodzin z dziećmi.

- Dla tych, którzy wezmą kredyt, kupią mieszkanie i będą mieli dzieci, od drugiego dziecka będzie spłacenie 20 tys. zł kredytu przez państwo, trzecie dziecko to 60 tys. złotych, kolejne do szóstego po 20 tysięcy złotych. Razem do 160 tys. złotych. To pomoc i kwestia polityki propopulacyjnej - powiedział wicepremier i prezes PiS.

Prawo i Sprawiedliwość chce także wprowadzić zmiany w prawie budowlanym. Zniesione mają zostać pozwolenia na budowę domów mieszkalnych o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Obiekty takie będą realizowane jedynie za zgłoszeniem.

Wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas prezentacji "Polskiego Ładu" zadeklarował, że zrównanie szans między mieszkańcami miast i wsi było i jest jednym z głównych celów jego ugrupowania. Jak mówił, nowy program zawiera liczne udogodnienia dla rolników i osób mieszkających poza dużymi ośrodkami. Jarosław Kaczyński powiedział, że "Polski Ład" zakłada m.in. podwyższenie zwrotu za akcyzę oraz uproszczenie procedur związanych z produkcją rolną.

Prezes PiS dodał, że "Polski Ład" przewiduje też szeroki program cyfryzacji poza dużymi miastami. Jak mówił Jarosław Kaczyński, "Polski Ład" to też inwestycje w infrastrukturę i poprawę poziomu życia na wsi.

Po wicepremierze głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który zaprezentował "Polski Ład".

Praca dla emerytów bez podatku i zwolnienie z podatku emerytury do 2500 złotych - takie zmiany w polityce senioralnej zapowiada PiS. Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając nowy program, podkreślił, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych poprawi los emerytów.

- Dla 2/3 wszystkich emerytów w Polsce w portfelu będzie można pozostawić 2 tys. zł netto rocznie, a więc sumę, która pomoże zabezpieczyć zdrowie naszym emerytom i choć trochę poprawi ich los, bo doskonale wiemy, jak jest trudno - powiedział premier.

Szef rządu zapowiedział także zachęty dla emerytów, aby pracowali dalej, mimo uzyskania praw emerytalnych. - Chcemy, żeby emeryci, którzy czują się na siłach, mogli pracować bez podatku. Dzięki temu będą mogli budować zasadniczo wyższy kapitał emerytalny. To oznacza, że po kilku latach ich emerytura będzie znacząco wyższa. W niektórych przypadkach wręcz podwojona - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki podkreślił, że seniorzy zasłużyli na to, aby skorzystać z owoców wzrostu gospodarczego w Polsce. - Mało kto zasłużył na to tak, jak nasze mamy i babcie, nasi ojcowie i dziadkowie, którzy całe życie ciężko pracowali - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla rodziców w pierwszych trzech latach po narodzinach dziecka. Jak podkreślił, podczas prezentacji Polskiego Ładu, pomoc finansowa dla nich ma wynieść 12 tysięcy złotych.

- Oprócz 500 plus i 300 plus dajemy kolejny komponent w naszej polityce. Będzie koncentrował się on na małych dzieciach. Chodzi o rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny na drugie, trzecie i kolejne dzieci do elastycznego wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka - mówił premier. Mateusz Morawiecki dodał, że wsparcie finansowe rodzin ma charakter prodemograficzny.

- Pomoże zbudować większą rodzinę i może w ten sposób zbudować większą Polskę. Rodzina jest w sercu naszego programu. Polskie rodziny muszą wiedzieć, że nasz program jest dla nich - podkreślił szef rządu.

Następnie liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali wspólną deklarację programową.

Potem założenia programu prezentowała marszałek Sejmu. Elżbieta Witek mówiła o propozycji zakładającej wprowadzenie dotacji dla samorządów, które będą chciały budować na terenie swojej gminy żłobki. - Chcemy ogłosić program "Żłobek w każdej gminie". Ci samorządowcy, którzy będą chcieli budować żłobek na terenie swojej gminy, otrzymają dotację ze strony państwa - tłumaczyła marszałek Witek.

Kolejnym filarem jest pomoc kobietom w ciąży. - Rozszerzamy badania prenatalne dla wszystkich kobiet w ciąży. Będą one darmowe. W tej chwili obowiązują tylko dla kobiet z grupy ryzyka. I program "Profilaktyka 40 plus". Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć potem ciężkie choroby - mówiła Witek.

Profilaktyka dla osób powyżej 40. roku życia ma być powiązana z okresowymi badaniami przypisanymi do medycyny pracy. Kolejne propozycje dotyczą pomocy dzieciom. Przewidują wprowadzenie programu wyrównującego braki, jakie spowodowała w kondycji psychicznej dzieci pandemia COVID-19 i nauka zdalna. Każdy uczeń będzie miał dostęp do pomocy psychologicznej.

Potem swoje wystąpienie miał wicepremier oraz prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Minister pracy, rozwoju i technologii zapowiedział, że wkrótce do konsultacji trafi projekt ustawy o bonie mieszkaniowym. Będzie go można przeznaczyć na zakup mieszkania lub budowę domu. Jarosław Gowin powiedział, że bon nie będzie obwarowany dodatkowymi kryteriami.

- Wysokość bonu będzie uzależniona tylko od jednego wskaźnika: liczby osób, które składają się na rodzinę. Im więcej dzieci, ten bon będzie wyższy. Wskaźnik będzie też wzrastał w przypadku osób z niepełnosprawnością. Rodzina z trójką dzieci otrzyma 100 tys. zł bezzwrotnego wsparcia finansowego - powiedział Jarosław Gowin.

Wicepremier Gowin zapowiedział także, że rząd będzie wspierał budowę mieszkań w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Potem głos zabrał minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski. Zbigniew Ziobro w trakcie prezentacji "Polskiego Ładu" zapowiedział wprowadzenie alimentów natychmiastowych. Propozycja zakłada, że decyzja sądowa o wypłacie alimentów zapadnie w ciągu 14 dni. Minister Ziobro powiedział, że uproszczona zostanie także procedura ubiegania się o alimenty. - Wystarczy, jak matka, bo zwykle dotyczy to kobiet, będzie mogła wydrukować z internetu prosty formularz, wypełnić go i dołączyć do niego tylko jeden dowód: akt urodzenia dziecka - mówił Ziobro.

Lider Solidarnej Polski zapowiedział także podwyższenie kar za gwałt i pedofilię.

To spójna wizja Polski, która ma powiększyć i umocnić klasę średnią - tak o zaprezentowanym programie Prawa i Sprawiedliwości mówi poseł PiS Artur Szałabawka. Ciekawy jestem reakcji opozycji - dodaje.

- To jest konkret. Mamy przeciwwagę, mamy totalną opozycję, która mówi: trzeba zlikwidować PiS. Ciekawe czy będą się śmiali z nas teraz. Ja pamiętam, ja nie zapomnę, jak 500+ i świadczenia i 13. emerytura, jak mówili, że to są mrzonki. Mieszkańcy naszego kraju wiedzą, że jak my to deklarujemy, to my to zrobimy - mówi Szałabawka.

Polski Ład to nowy społeczno-gospodarczy program partii rządzącej na okres pocovidowy. Dotyczy on 10 obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.
Jarosław Kaczyński po podpisaniu deklaracji wyraził przekonanie, że wkrótce pod programem znajdzie się więcej podpisów.
Jarosław Kaczyński podczas prezentacji programu online mówił o zmianach w podatkach.
Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział też podwyższenie drugiej stawki podatkowej.
Będą zwiększone wydatki na zdrowie w Polsce. - Chcemy, by w 2023 roku wydatki te osiągnęły poziom 6 procent PKB - to będzie przeszło 150, a może nawet przeszło 160 miliardów złotych - powiedział prezes Jarosław Kaczyński.
Prezes Jarosław Kaczyński dodał, że potrzebne będą wielkie procesy inwestycyjne i modernizacyjne. Ma powstać między innymi Fundusz Modernizacji Szpitali. Oprócz tego zapowiedział ustawę o jakości świadczeń lekarskich.
Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając nowy program, podkreślił, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych poprawi los emerytów.
Szef rządu zapowiedział także zachęty dla emerytów, aby pracowali dalej, mimo uzyskania praw emerytalnych.
Wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas prezentacji "Polskiego Ładu" zadeklarował, że zrównanie szans między mieszkańcami miast i wsi było i jest jednym z głównych celów jego ugrupowania.
Prezes PiS dodał, że "Polski Ład" przewiduje też szeroki program cyfryzacji poza dużymi miastami.
Jak mówił Jarosław Kaczyński, "Polski Ład" to też inwestycje w infrastrukturę i poprawę poziomu życia na wsi.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, przedstawiając nowy program, powiedział, że młodzi ludzie będą mieli możliwość uzyskania gwarancji kredytowej.
Jarosław Kaczyński zapowiedział także dopłaty do kredytów dla rodzin z dziećmi.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla rodziców w pierwszych trzech latach po narodzinach dziecka. Jak podkreślił, podczas prezentacji Polskiego Ładu, pomoc finansowa dla nich ma wynieść 12 tysięcy złotych.
Mateusz Morawiecki dodał, że wsparcie finansowe rodzin ma charakter prodemograficzny.
Elżbieta Witek mówiła o propozycji zakładającej wprowadzenie dotacji dla samorządów, które będą chciały budować na terenie swojej gminy żłobki.
Kolejnym filarem jest pomoc kobietom w ciąży.
Minister pracy, rozwoju i technologii zapowiedział, że wkrótce do konsultacji trafi projekt ustawy o bonie mieszkaniowym. Będzie go można przeznaczyć na zakup mieszkania lub budowę domu. Jarosław Gowin powiedział, że bon nie będzie obwarowany dodatkowymi kryteriami.
Wicepremier Gowin zapowiedział także, że rząd będzie wspierał budowę mieszkań w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.
Minister Ziobro powiedział, że uproszczona zostanie także procedura ubiegania się o alimenty.
Lider Solidarnej Polski zapowiedział także podwyższenie kar za gwałt i pedofilię.
Jarosław Kaczyński mówił również o istotnej zmianie w sposobie zatrudniania pracowników.
Ciekawy jestem reakcji opozycji - dodaje poseł PiS Artur Szałabawka.

Dodaj komentarz 5 komentarzy

PiS ŁŻE, KŁAMIE, OSZUKUJE - to podstawa programowa tej partii.
Więc nim przebrzmią fanfary i hasełka mirażów szczęśliwości - poproszę o pełny tekst tego PLANU.
Bo, jak zwykle, najważniejsze jet to, o czym nie mówią, a co wPiSane zostało drobnym druczkiem.
jeśli w ogóle....
Ja tym dziadom nie ufam. Banaś zresztą też! Bo ich zna duuużo lepiej i już zapowiada kontrole!
Może i łżą,ale najwięcej twój idol-niejaki Donald T,który wiedząc o przewałach w Amber Gold nawet nie wspomniał o aferze (co potwierdził jego syn) rujnując oszczędności wielu emerytów. Teraz jest twoim idolem,charyzmatycznym przywódcą i znawcą narodu-ha,ha,ha.
Mieszkanie plus, milion samochodów elektrycznych na polskich drogach, budowa promu w Szczecinie, o kwocie wolnej od podatku już parę lat temu mówił AD, polskie szwalnie (te od maseczek), powroty młodych z emigracji to i inne banialuki już nam PIS-owcy obiecywali i co i nic z tych rzeczy nie powstało , tylko kolesiostwo (Obajtek plus) i kler plus im wyszedł
A co ze skupem butelek? Ile jeszcze będziemy musieli nosić puste butelki do tego samego sklepu pokazując paragon? Dlaczego Polski Ład nie pochyla się nad tym nabrzmiałym problemem? :-)
PO-PRLowskie elity mają pietra i słusznie
Przez tyle lat władzy Polskę traktowali jak dojną krowę i na wyścigi budowali prywatne konta w zagranicznych bankach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty