Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Siedziba PKN Orlen w Płocku. źródło: wikipedia.org/wiki/Polski_Koncern_Naftowy_Orlen.
Siedziba PKN Orlen w Płocku. źródło: wikipedia.org/wiki/Polski_Koncern_Naftowy_Orlen.
Powstanie polskiego koncernu multienergetycznego coraz bliżej. Jego liderem będzie PKN Orlen. We wtorek rząd przyjął uchwałę, która wskazuje kierunek działań dotyczących konsolidacji Orlenu, Lotosu i PGNiG.
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że transakcja ma być bezgotówkowa. Docelowo Skarb Państwa ma mieć w nowym koncernie 50 procent akcji.

"Ta fuzja ma służyć dla dobra Polski i naszej przyszłości. Nasza gospodarka musi być silniejsza i bardziej innowacyjna, tak aby mogła sprostać wyzwaniom, które przed nami stoją" - dodał.

Wicepremier Sasin podkreślił, że to zagwarantuje Skarbowi Państwa decydujący wpływ na tę firmę. "Zagwarantuje sprawne możliwości zarządzania, zlikwiduje też niebezpieczeństwa, które mogłyby się pojawić z ewentualnym wrogim przejęciem tej firmy. Zabezpieczamy nasz polski interes" - mówił na konferencji.

Prezes PKN Orlen Koncernu Daniel Obajtek podkreślił, że "jeden silny podmiot będzie miał znacznie większą możliwość skutecznego działania w obliczu transformacji, zaostrzającej się konkurencji i coraz bardziej restrykcyjnych regulacji środowiskowych".

Dodał, że spółka chce zakończyć proces połączenia w tym roku. Model połączenia ma być opracowany do września. Podkreślił, że dzisiejszy dzień jest bardzo ważny dla Orlenu i dla całej polskiej gospodarki. "Budujemy koncern, który ma konkurować, z większą dynamiką się rozwijać, który ma zasięg globalny, ale przede wszystkim zasięg w regionie" - zaznaczył.

Połączenie ma być bezgotówkowe. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin wyjaśnił, że będzie oznaczało podniesienie udziałów Skarbu Państwa w PKN Orlen do 50%, Obecnie ma 27,52 procent.
Relacja Krystyny Prostak [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty