Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Zwiększenie atrakcyjności zawodu nauczyciela i etosu pracy nauczyciela - to kierunkowe propozycje zmian w statusie zawodowym pracowników oświaty, które przedstawił minister edukacji i nauki - Przemysław Czarnek.
Spotkanie ministra z przedstawicielami związków zawodowych i samorządowcami w tej sprawie odbędzie się za tydzień.

Jak mówił w trakcie konferencji prasowej Przemysław Czarnek, zmiany mają zwiększyć prestiż zawodu nauczyciela.

- Nam zależy na tym, żeby uatrakcyjnić zawód nauczyciela i spowodować zwiększenie etosu pracy. Temu poświęcamy nasze propozycje kierunkowych rozmów, które przesłaliśmy właśnie przed momentem do organizacji związkowych i samorządowych, na tydzień przed spotkaniem, które ma się odbyć 18 maja - mówił Przemysław Czarnek.

Propozycje zakładają między innymi uproszczenia systemu awansu zawodowego i wynagradzania nauczycieli.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski dodał, że wraz ze wzrostem wynagrodzeń zwiększy się też czas pracy nauczycieli.

- Mówiąc o czasie pracy nauczycieli, tym tak zwanym "tablicowym", czyli o tak zwanym "pensum", należy jednocześnie rozmawiać o wynagrodzeniu nauczycieli. Chcemy aby nauczyciele godnie zarabiali. Ta zmiana będzie także powiązana ze zmianą czasu pracy. Będzie także propozycja czasu przejściowego, tak, by nauczyciele mogli wybierać i zastanowić się, które z proponowanych rozwiązań, będzie z ich punktu widzenia lepsze - mówił Dariusz Piontkowski.

Obecnie "pensum" nauczyciela to 18 godzin tygodniowo i jest jednym z najkrótszych w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty