Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,385,wizyta-w-rumunii.
źródło: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,385,wizyta-w-rumunii.
Rumunia i Polska chcą wzmocnić współpracę gospodarczą - poinformowali w Bukareszcie prezydenci obu krajów.
Klaus Iohannis i Andrzej Duda rozmawiali o wzajemnych relacjach oraz o rozpoczynającym się po południu spotkaniu prezydentów krajów wschodniej flanki NATO.

Wizyta Andrzeja Dudy w Bukareszcie jest jedną z pierwszych zagranicznych podróży polskiego prezydenta w ostatnich miesiącach. Podczas przedpołudniowego spotkania polski i rumuński prezydent rozmawiali o możliwości zwiększenia współpracy gospodarczej i zapowiedzieli dalsze konsultacje na poziomie rządów obu państw. “Stąd tak ważne znaczenie spotkania międzyrządowego, które jest planowane na październik” - mówił Andrzej Duda.

Politycy rozmawiali też o współpracy gospodarczej w ramach Inicjatywy Trójmorza czyli grupy, która skupia kraje wschodu i południa Europy. Chodzi tu o tworzenie połączeń drogowych, kolejowych ale i energetycznych pomiędzy poszczególnymi państwami.

Do spotkania doszło na kilka godzin przed szczytem tzw. bukareszteńskiej dziewiątki czyli krajów wschodniej flanki NATO. Prezydenci tych państw mają ustalić wspólne stanowisko przed zaplanowanym na za miesiąc szczytem Sojuszu. Gośćmi wirtualnego spotkania będą amerykański prezydent Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W trakcie zaplanowanej na dwa dni wizyty w Rumunii prezydent Andrzej Duda odwiedzi też żołnierzy, którzy na jednym z poligonów biorą udział w ćwiczeniach NATO.
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty