Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Donald Trump. Fot. www.facebook.com/WhiteHouse
Donald Trump. Fot. www.facebook.com/WhiteHouse
Donald Trump nie powróci na razie na Facebooka. Powołana przez tę firmę zewnętrzna komisja nadzoru (Oversight Board) oceniła, że zawieszenie konta byłego prezydenta USA po szturmie na Kongres 6 stycznia było uzasadnione.
Donald Trump ostro skrytykował decyzję Facebooka i innych portali społecznościowych.

20-osobowa komisja złożona z dziennikarzy, prawników, ekspertów i działaczy na rzecz wolności słowa z różnych krajów uznała, że wpisy Donalda Trumpa na Facebooku i Instagramie z 6 stycznia stanowiły poważne naruszenie regulaminu tych platform.

Komisja oceniła, że zablokowanie konta byłego prezydenta było uzasadnione ryzykiem sprowokowania przez niego dalszej przemocy, między innymi poprzez stworzenie fałszywej narracji o skradzionych wyborach, wezwania do działania oraz późniejsze pochwały uczestników szturmu na Kongres.

Komisja skrytykowała jednak arbitralny charakter tej decyzji oraz bezterminowy okres jej obowiązywania.

"Poprzez zastosowanie niejasnych reguł i arbitralnej kary a potem przekazanie jej oceny Komisji, Facebook chciał uniknąć odpowiedzialności za swoje decyzje - napisano w uzasadnieniu.

Komisja poleciła kierownictwu Facebooka podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie statusu konta Donalda Trumpa w ciągu 6 miesięcy. Podkreśliła, że ewentualna kara powinna być czytelna i proporcjonalna oraz zgodna z zasadami stosowanymi wobec innych użytkowników.

W oświadczeniu wydanym po decyzji komisji nadzoru Facebooka były prezydent zarzucił mediom społecznościowym ograniczanie prawa do wolności wypowiedzi i próbę ukrycia prawdy o wyborach prezydenckich.

- To, co zrobiły Facebook, Twitter i Google to całkowita hańba i wstyd dla naszego kraju - ocenił były prezydent USA.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty