Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Mateusz Morawiecki wskazał, że od 1 maja będzie możliwa aktywność sportowa na świeżym powietrzu do 50 osób oraz w zamkniętych obiektach sportowych i basenach przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu. źródło: https://twitter.com/MZ_GOV_PL
Mateusz Morawiecki wskazał, że od 1 maja będzie możliwa aktywność sportowa na świeżym powietrzu do 50 osób oraz w zamkniętych obiektach sportowych i basenach przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu. źródło: https://twitter.com/MZ_GOV_PL
Od początku maja w całym kraju zostaną złagodzone obostrzenia epidemiczne. Decyzje rządu ogłosił premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając harmonogram luzowania restrykcji na cały maj.
Jak mówił, na stopniowe odmrażanie gospodarki i życia społecznego pozwalają lepsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem.

Mateusz Morawiecki wskazał, że od 1 maja będzie możliwa aktywność sportowa na świeżym powietrzu do 50 osób oraz w zamkniętych obiektach sportowych i basenach przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu. Od maja zostaną otwarte salony kosmetyczne i fryzjerskie w całym kraju.

4 maja nastąpi otwarcie galerii sztuki i muzeów, a także sklepów budowlanych, meblowych i galerii handlowych. Będą one działały w ścisłym reżimie sanitarnym - na terenie obiektu będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Także od 4 maja uczniowie klas 1-3 będą mogli rozpocząć naukę w szkołach.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że do odmrażania gospodarki trzeba podejść z cierpliwością i z pokorą. Przywracanie funkcjonowania działalności poszczególnych branż bądź ich ponowne zamykanie, będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej.

8 maja otwarte zostaną hotele i miejsca noclegowe. Maksymalne obłożenie tych obiektów będzie wynosić 50 procent, a restauracje oraz strefy welness & spa pozostaną zamknięte.

Od 15 maja luzowanie kolejnych obostrzeń będzie wprowadzone na 2 tygodnie. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że odmrażanie gospodarki może następować szybciej niż w harmonogramie w przypadku dobrej sytuacji epidemicznej, lub wolniej, gdy będzie się ona pogarszać.

Zgodnie z harmonogramem, od połowy maja restauracje i kawiarnie będą mogły przyjmować gości w ogródkach. Będzie także możliwa organizacja imprez okolicznościowych do 25 osób na świeżym powietrzu. Wszystko jednak ma odbywać się w reżimie sanitarnym.

W tym czasie, także uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą rozpocząć naukę w trybie hybrydowym.

Również od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tysięcy osób spadnie poniżej 15 osób - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił również, że warunkiem rezygnacji z maseczek będzie zachowanie półtorametrowego dystansu.

- W każdej sytuacji, która oznacza niemożliwość utrzymania tego dystansu, obowiązek noszenia maseczki pozostaje, bo jest ona podstawowym zabezpieczeniem - wyjaśnił.

29 maja do szkół mają wrócić uczniowie wszystkich klas. Od tego dnia usługi gastronomiczne będą mogły być świadczone także wewnątrz lokali z zachowaniem zasad sanitarnych. Zwiększony ma być też limit uczestników imprez okolicznościowych do 50 osób. 29 maja to również data otwarcia siłowni i klubów fitness oraz kin i teatrów wewnątrz budynków.
Relacja Karola Surówki (IAR)
Relacja Agnieszki Drążkiewicz [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty