Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kardynał Stefan Wyszyński. źródło: www.wikipedia.org/Jarekt
Kardynał Stefan Wyszyński. źródło: www.wikipedia.org/Jarekt
Uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz siostry Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie o godz. 12. O decyzji papieża poinformował metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
Pierwotnie uroczystość wyniesienia na ołtarze Prymasa Tysiąclecia była planowana na 7 czerwca ubiegłego roku, jednak pandemia wymusiła zmianę tej daty.

Papież zatwierdził również dekret uznający cud za wstawiennictwem matki Elżbiety Czackiej, założycielki zgromadzenia sióstr franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski wyraził nadzieję, że uda się wskrzesić entuzjazm Polaków, który towarzyszył przygotowaniom do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia w ubiegłym roku. Podkreślał, że kardynał Wyszyński był symbolem Polski i był znany na całym świecie.
- Kluczem do zrozumienia jego dzieła są słowa papieża Jana Pawła II wygłoszone tydzień po konklawe - powiedział.

Jak dodał duchowny, "owoce życia kardynała Wyszyńskiego mogą być umocnieniem w czasie kryzysu moralnego, wiary i autorytetów".

Podczas wrześniowej uroczystości papieża Franciszka będzie reprezentował kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego.

Swoje prace wznawia Komitet Organizacyjny, który poinformuje o szczegółach organizacji uroczystości beatyfikacyjnej. Z powodu pandemii nie wiadomo jeszcze, w którym miejscu odbędzie się wrześniowa uroczystość beatyfikacji.

Rozpoczęty w 1989 roku proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, zakończył się po 30 latach, 2 października 2019 roku. Wtedy to papież Franciszek zatwierdził dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeden z nich dotyczył uznania cudu uzdrowienia za wstawiennictwem prymasa, tym samym spełniony został ostatni wymóg niezbędny do beatyfikacji.

Kardynał Stefan Wyszyński, wybitny mąż stanu, obrońca praw człowieka, Kościoła i narodu, uważany za jednego z największych Polaków XX wieku, kierował Kościołem katolickim w Polsce w latach 1948-1981. Z jego inicjatywy w 1965 roku episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające przebaczenie i prośbę o pojednanie obu narodów.

Prymas Wyszyński zmarł w 1981 roku, w wieku 79 lat. Pośmiertnie, w 1994 roku, został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Prymas Stefan Wyszyński w swoich działaniach kierował się dobrem Kościoła i polską racją stanu, uznając potrzeby i dobro państwa za najwyższą normę działania. Wypowiadając się w imieniu narodu konsekwentnie bronił również praw osób innych wyznań i niewierzących. Służąc Kościołowi, służył ojczyźnie, którą rozumiał jako wspólnotę ludzi zjednoczonych wiarą, kulturą i historią.

Wielokrotnie upominał się o godność człowieka i jego prawa.

W okresie komunistycznych represji prymas skierował do władz memoriał, w którym mówił, że Kościół nie może pójść na dalsze ustępstwa, w obliczu krzywd jakich doznają zarówno hierarchowie, jak i społeczeństwo.

Znalazły się w nim słynne słowa: "Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nie wolno. Non possumus. (Nie możemy.)".

Wkrótce potem, 25 września 1953 roku, został aresztowany i trzy lata przebywał w odosobnieniu. Opracował wówczas program odnowy życia religijnego w Polsce, zawarty w Jasnogórskich Ślubach Narodu.

W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski, będącą narodowymi rekolekcjami. W 1966 roku z jego inicjatywy odbyły się uroczystości Millenium Chrztu Polski.

W latach 1980-1981 pośredniczył w rozmowach między władzami PRL a Solidarnością. Pracował do końca, gdy wiosną 1981 roku zaognił się spór między władzami i działającą od kilku miesięcy Solidarnością, prymas spotkał się z premierem Wojciechem Jaruzelskim. Jeszcze w kwietniu 1981 roku kardynał Wyszyński przyjął delegację założycielską Solidarności Rolników Indywidualnych.

Ostatni raz wystąpił publicznie 22 maja 1981 roku, otwierając obrady Rady Głównej Episkopatu Polski. Zmarł na chorobę nowotworową, 28 maja 1981 roku o godz. 4.40, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Było to dwa tygodnie po zamachu na Jana Pawła II.

Pogrzeb prymasa Wyszyńskiego stał się wielkim wydarzeniem patriotycznym i manifestacją poparcia głoszonych przez niego idei. Na uroczystości na placu Zwycięstwa w Warszawie (obecnie plac marszałka Józefa Piłsudskiego), którym przewodniczył watykański sekretarz stanu kardynał Agostino Casaroli, przybyło kilkaset tysięcy ludzi.

Biskup Jerzy Modzelewski odczytał duchowy testament zmarłego. Kardynał Wyszyński wybaczał w nim także tym, którzy go atakowali i więzili.

Został pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej, rok 2021 jest obchodzony jako Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 28 maja przypada 40. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, a 3 sierpnia - 120. rocznica jego urodzin.
Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty