Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Polski F-16 (6 ELT) startujący z bazy Luftwaffe w Schleswig. Fot. www.wikipedia.org / Alan Wilson
Polski F-16 (6 ELT) startujący z bazy Luftwaffe w Schleswig. Fot. www.wikipedia.org / Alan Wilson
Rzecznik Pentagonu, John Kirby powiedział, że pojawienie się w Polsce myśliwców F-15 i F-16 oraz samolotów transportowych C-130 jest elementem rutynowych ćwiczeń.
Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie Kirby zapewnił, że obecność w Polsce amerykańskich maszyn nie ma związku z sytuacją na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Pentagon poinformował, że do Polski przyleciały samoloty bojowe F-15 z bazy Lakenheath w Anglii oraz myśliwce F-16 i Super Herkulesy C-130 stacjonujące w bazach Spangdahlem i Ramstein w Niemczech.

- To są rutynowe ćwiczenia, przygotowywane od pewnego czasu, nie są one bezpośrednią odpowiedzią na sytuację na granicy ukraińskiej i na Krymie - powiedział Kirby.

Rzecznik Pentagonu wyjaśnił, że manewry mają na celu przećwiczenie zdolności operacyjnych i bojowych w bardzo ograniczonym przedziale czasowym.

- Prowadzimy takie ćwiczenia cały czas. Mamy rotacyjna obecność w Polsce za co jesteśmy wdzięczni i co sobie cenimy - dodał John Kirby.

Podczas tej samej konferencji prasowej rzecznik Pentagonu powiedział, że koncentracja sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą nie służy stabilności i bezpieczeństwu regionu.

Tymczasem dowódca amerykańskich sił lotniczych w Europie generał Jeffrey L. Harrigian wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że możliwość wspólnych ćwiczeń wraz z polskimi sojusznikami jest dla Amerykanów niezwykle wartościowa i niezmiernie istotna.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty