Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Chicago. Fot. pixabay.com / tpsdave (CC0 domena publiczna)
Chicago. Fot. pixabay.com / tpsdave (CC0 domena publiczna)
W Chicago odbył się marsz Polonii przeciwko przemocy. Protest zorganizowali bliscy 28-letniego Jakuba Marchewki. Został on zastrzelony podczas ulicznej sprzeczki.
W marszu uczestniczyło kilkaset osób. Przeszły z miejsca tragedii do jednej z polskich parafii. Uczestnicy domagali się sprawiedliwości w sprawie Jakuba, zaprowadzenia porządku w Chicago, dymisji burmistrz miasta Lori Lightfoot oraz gubernatora stanu Illinois J.B. Pritzkera. Zarzucili władzom blokowanie zdecydowanych działań policji.

- Jestem dumny widząc tyle osób. Szkoda tylko, że to śmierć mojego syna wyzwoliła zjednoczenie ludzi. Musimy się jednoczyć, bo niedługo wszystkich nas tu wystrzelają - powiedział Polskiemu Radiu Marek Marchewka, ojciec Jakuba.

Był on świadkiem tragedii do której doszło w wielkanocną niedzielę. Polacy zatrzymali się przed jednym ze sklepów w dzielnicy Portage Park. Jakub wysiadając z samochodu uderzył w inne auto. To wywołało sprzeczkę, która zakończyła się śmiertelnym postrzeleniem Jakuba.

Sprawca zabójstwa pozostaje na wolności. Zdaniem bliskich ofiary, policja wie kim jest. Dotychczas nie upubliczniła wizerunku napastnika.

W ubiegłym roku w Chicago zabito 777 osób. W tym już niemal 170.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty