Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=2YTfguj3bGc
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=2YTfguj3bGc
Dokument "Krzyż ponad swastyką" w reżyserii Hanny Etemadi ukazujący tragedię polskiego duchowieństwa w czasie II wojny światowej można oglądać w ramach II. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia".
Wydarzenie organizowane jest online przez Instytut Pamięci Narodowej.

Dyrektor Biura Edukacji IPN Adam Hlebowicz wyjaśnia, że Hanna Etemadi w filmie "Krzyż ponad swastyką" ukazała wstrząsające fakty związane z tragicznym losem polskich duchownych. Większość z nich została uwięziona w KL Dachau, i choć wydawało się, że wiele o nich już wiadomo, wielu zostało beatyfikowanych, to reżyserka wydobyła przerażające fakty o ich męczeństwie - wyjaśnia dyrektor Hlebowicz.

W filmie zostały wykorzystane wspomnienia ocalałych z piekła KL Dachau oraz archiwalne fotografie i rysunki ukazujące obozową rzeczywistość. W filmie wypowiadają się historycy, którzy wyjaśniają przyczyny bestialskiej polityki III Rzeszy Niemieckiej wobec duchowieństwa, a aktorzy wcielają się w świadków historii.

KL Dachau pełnił funkcję głównego obozu dla duchownych z Kościołów chrześcijańskich. Wedle szacunków Kościoła katolickiego, do KL Dachau zostało zesłanych około 3 tysięcy zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, 1778 - było Polakami - 895 poniosło męczeńską śmierć. .

W ramach II Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Totalitaryzmach "Echa Katynia" do północy można oglądać za darmo ponad 20 filmów - dokumentów, animacji i pełnometrażowych fabuł z kilkunastu krajów. Projekcje są możliwe po wcześniejszej rejestracji na stronie totalitaryzmy.pl, tam też znajduje się program Festiwalu.
Relacja Witolda Banacha [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty