Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Francja zawiesza wszystkie połączenia lotnicze z Brazylią. Francuski rząd chce tym sposobem uniknąć transmisji tamtejszej mutacji koronawirusa, coraz częściej wykrywanej w wielu krajach Ameryki Południowej.
Wariant ten jest bardziej zaraźliwy i bardziej odporny na szczepionkę niż inne formy wirusa Sars-Cov-2.

Zaostrzenia przepisów sanitarnych dla pasażerów przybywających z Brazylii domagała się opozycja podczas debaty w Zgromadzeniu Narodowym. „Widzimy, że sytuacja pogarsza się. Podjęliśmy więc decyzję o wstrzymaniu aż do odwołania wszystkich lotów między Brazylią i Francją” - poinformował deputowanych premier Jean Castex.

Jeszcze kilka godzin temu ministerstwo transportu wykluczało możliwość wprowadzenie całkowitego zakazu lotów z Brazylii twierdząc, że decyzja w tej sprawie zależy Unii Europejskiej. Władze szacują, że do tej pory około tysiąca pasażerów przybywało co tydzień z Brazylii do Francji.

Od kilku dni francuscy eksperci ostrzegają przed brazylijską mutacją Sars-Cov-2, która - zdaniem niektórych - może spowodować czwartą falę pandemii. Według lekarzy, wariant ten jest odporny na niektóre szczepionki i zaraża przede wszystkim osoby poniżej 40 lat. Jego transmisja jest dwa razy szybsza niż w przypadku klasycznej formy wirusa.

Obecnie brazylijski wariant odpowiada za mniej więcej 0,5 procent zakażeń we Francji. Od kilku dni zmutowana forma patogenu rozwija się coraz szybciej w wielu krajach Ameryki Południowej, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.
Relacja Stefana Foltzera (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty