Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/prezydentpl/Grzegorz Jakubowski/KPRP
Fot. twitter.com/prezydentpl/Grzegorz Jakubowski/KPRP
W Warszawie oddano hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Z powodu epidemii, stołeczne obchody miały charakter symboliczny.
W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty i zapalił znicze przed pomnikami ofiar katastrofy oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

Prezydent złożył też kwiaty przy grobie pary prezydenckiej w krypcie katedry wawelskiej. Po oddaniu hołdu powiedział, że członkowie delegacji, którzy zginęli pod Smoleńskiem mimo różnic światopoglądowych, reprezentowali jedność społeczeństwa, narodu i pamięci. Zaapelował również o utrzymanie tej jedności obecnie.

Prezydent mówił również, że wspólna pamięć i wzajemny szacunek to kwestie wykraczające poza różnice światopoglądowe. "Jeżeli chcemy dostrzec gdzieś w tym wszystkim jakieś dobro, to niechże tym dobrem będzie właśnie poczucie odpowiedzialności za budowanie wspólnoty i to poczucie odpowiedzialności za ojczyznę" - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Wieńce złożono również pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy pod Smoleńskiem na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Podczas uroczystości ojciec Zdzisław Tokarczyk, odmówił modlitwę, w której podziękował za dziedzictwo zmarłego tragicznie prezydenta. "Dziękujemy za to, że zostawił nam tę wartość miłości do ojczyzny, tę walkę o ojczyznę, o bezpieczeństwo dla niej. Ale również i pozostawił tę walkę o solidarność między nami. To dla niego było bardzo ważne" - mówił o. Zdzisław Tokarczyk.

Pod miejscami pamięci, hołd zmarłym w katastrofie złożyli między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister zdrowia Adam Niedzielski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

Przedstawiciele władz państwowych upamiętnili również zmarłych w katastrofie Smoleńskiem pod ich pomnikiem na Cmentarzu Powązkowskim. Przybyli tam wicepremier Kaczyński, premier Morawiecki i marszałek Witek.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M, który leciał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił pod Smoleńskiem. Zginęło wówczas 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie, generałowie, parlamentarzyści, urzędnicy państwowi, duchowni, przedstawiciele rodzin katyńskich, załoga i funkcjonariusze BOR.
Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty