Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu – zarys masowych mogił (2005). źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_katy%C5%84ska
Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu – zarys masowych mogił (2005). źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_katy%C5%84ska
"Jeśli to nie jest ludobójstwo, to co nim jest?!" - to fragment niewygłoszonego przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miało wybrzmieć podczas 70. rocznicy mordu na polskich żołnierzach w Katyniu.
To właśnie w tym celu polska delegacja 10 kwietnia 2010 roku leciała do Katynia. Tragedia Smoleńska to właśnie też niewygłoszone przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w hołdzie polskim oficerom, a także o relacjach polsko - rosyjskich.

O zbrodni NKWD na polskich żołnierzach świat miał się nigdy nie dowiedzieć.

"Rodzinom ofiar odebrano prawo do publicznej żałoby, do opła­kania i godnego upamiętnienia najbliższych" - miał 11 lat temu powiedzieć prezydent Lech Kaczyński na cmentarzu w Katyniu.

"Prawda – ta ostateczna broń przeciw przemocy – zwycięża. Tak jak kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL, tak prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczpospolitej. [...]. Katyń i kłamstwo katyńskie stały się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruły relacje między Polakami i Rosjanami. Dlatego potrzeba nam prawdy. Racje nie są rozłożone równo, rację mają Ci, którzy walczą o wolność. My, chrześcijanie wiemy o tym dobrze: prawda, nawet najboleśniejsza, wyzwala. Łączy. Przynosi sprawiedliwość. Pokazuje drogę do pojednania" - zamierzał powiedzieć prezydent Kaczyński.

Zbrodnia katyńska miała miejsce w 1940. Zginęło ponad 20 tysięcy polaków. NKWD zabijało poprzez strzał w potylice.

Przemówienie Lecha Kaczyńskiego niewygłoszone w Katyniu.
Katyń i kłamstwo katyńskie stały się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruły relacje między Polakami i Rosjanami. Dlatego potrzeba nam prawdy. Racje nie są rozłożone równo, rację mają Ci, którzy walczą o wolność. My, chrześcijanie wiemy o tym dobrze: prawda, nawet najboleśniejsza, wyzwala. Łączy. Przynosi sprawiedliwość. Pokazuje drogę do pojednania" - zamierzał powiedzieć prezydent Kaczyński.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty