Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kwiaty złożyli przedstawiciele rządu i parlamentu, w tym premier Mateusz Morawiecki. źródło: https://www.facebook.com/kancelaria.premiera
Kwiaty złożyli przedstawiciele rządu i parlamentu, w tym premier Mateusz Morawiecki. źródło: https://www.facebook.com/kancelaria.premiera
Delegacja z prezesem PiS, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim złożyła kwiaty pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Kwiaty złożyli też przedstawiciele rządu i parlamentu, w tym premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odbywa się w asyście wojskowej. Odczytano także nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.

Również minister kultury, wicepremier Piotr Gliński złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą śp. Tomasz Mertę, Arkadiusza Rybickiego i Andrzeja Przewoźnika w siedzibie ministerstwa kultury.

"Modlimy się w intencji śp.Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar. Wspominamy i pamiętamy" - napisał na Twitterze Piotr Gliński.

Rzecznik rządu Piotr Mueller oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Wraz z wicewojewodą pomorskim Mariuszem Łuczykiem oraz przedstawicielami PiS ze Słupska złożyli wieńce przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy w kościele Mariackim w Słupsku, a także przed dębami pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej.

Katastrofa smoleńska była jednym z najcięższych dni w najnowszej historii polski - mówił Piotr Mueller, rzecznik rządu.

Po godz. 11 na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty na grobie Pawła Wypycha - doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obaj zginęli 11 lat temu w katastrofie smoleńskiej.

Paweł Wypych był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Miał 42 lata. Wchodził w skład delegacji, która leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu została odprawiona msza w intencji polskich oficerów zamordowanych przez NKWD. Podczas uroczystości przypomniano, że 11 lat temu na ziemi smoleńskiej zginęło 96 przedstawicieli najwyższych władz Polski, którzy zmierzali do Katynia, aby oddać hołd rodakom zastrzelonym wiosną 1940 roku przez sowieckich oprawców.

W Katyniu pogrzebano w zbiorowych mogiłach 4 421 polskich oficerów zgładzonych na rozkaz Józefa Stalina. Dziś na ich grobach zapłonęły znicze i złożono kwiaty.

O tragedii sprzed 81 lat przypomniał dźwięk Dzwonu Pamięci i wspólna modlitwa przedstawicieli polskiej ambasady oraz rosyjskiej Polonii. Uczestnicy uroczystości oddali również hołd ofiarom stalinowskich czystek, których mogiły znajdują się w katyńskim lesie, obok Polskiego Cmentarza Wojennego.

11 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński , jego małżonka Maria, generałowie, parlamentarzyści i urzędnicy państwowi.
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty