Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Wielka Brytania. Fot. pixabay.com / JordanHoliday (CC0 Public Domain)
Wielka Brytania. Fot. pixabay.com / JordanHoliday (CC0 Public Domain)
Od poniedziałku, by wyjechać z Anglii trzeba wypełnić specjalny formularz. Służby zaostrzają kontrole. Podróżowanie za granicę - oprócz paru wyjątków- od paru miesięcy jest nielegalne.
Od czasów II wojny światowej mieszkańców Anglii nie obowiązywały tak surowe zasady dotyczące opuszczania kraju. Jeśli np. polski emigrant chce polecieć nad Wisłę - najpierw musi wypełnić 3-stronicowy formularz, który znajdzie na rządowej stronie.

Pojawienie się w porcie lub na lotnisku bez dokumentu grozi grzywną. Ważna jest też treść formularza - bo w podróż wyruszyć można tylko, jeśli jest to absolutnie konieczne: w związku z pracą nauką, na pogrzeb czy też jeśli się przeprowadzamy.

Kontrolować to mają i przewoźnicy i służby graniczne. Za podróż bez ważnego powodu grozi kara, zostaniemy też odesłani do domu. Zasady dotyczą Anglii. Podróże wewnątrz Zjednoczonego Królestwa nie wymagają formularza, ale również mogą się odbywać tylko w określonych przypadkach.

Epidemia na Wyspach zwalnia. Szczepionkę dostało ponad 40% dorosłych mieszkańców Królestwa. Wciąż jednak obowiązuje nakaz: "zostańcie w domach".
Relacja Adama Dąbrowskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty