Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

W poniedziałek w większości niemieckich landów wchodzi w życie łagodzenie reżimu sanitarnego. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
W poniedziałek w większości niemieckich landów wchodzi w życie łagodzenie reżimu sanitarnego. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
W poniedziałek w większości niemieckich landów wchodzi w życie łagodzenie reżimu sanitarnego. Otwarte będą między innymi księgarnie i ogrody zoologiczne. Kolejne etapy wychodzenia z lockdownu zależeć będą od dalszego przebiegu pandemii.
Wchodzące w życie rozluźnienia dotyczą także kontaktów społecznych. Do niemieckich szkół powracają starsze klasy. Sklepy budowlane i ogrodnicze, w niektórych landach otwarte już od 1 marca, od poniedziałku zaliczane są w całym kraju do sklepów pierwszej potrzeby.

Czynne będą także księgarnie i szkoły nauki jazdy. Jednym z warunków otwarcia jest przestrzeganie ściśle określonych przepisów sanitarnych.

W zależności od przebiegu pandemii rząd przewiduje też dalsze perspektywy dla handlu detalicznego i ośrodków kultury. Jeśli wprowadzone dziś rozluźnienia nie poskutkują wzrostem zakażeń, za dwa tygodnie możliwe będzie stopniowe otwarcie restauracji, kin, teatrów i muzeów. Niektóre branże mogą wznowić swoją działalność już wtedy, gdy siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności spadnie do 50 na 100 tysięcy mieszkańców, a nie - jak dotąd - 35.

Przed kilkoma dniami rząd i premierzy landów porozumieli się w sprawie "hamulca bezpieczeństwa", dającego im możliwość powrotu do ponownego zaostrzenia restrykcji. Częścią strategii wychodzenia z lockdownu są szybkie testy na koronawirusa, od paru dni dostępne także w sklepach dyskontowych.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty