Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Otwocku podpisze ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.
Ustawa przewiduje, że pełną czternastą emeryturę w wysokości emerytury minimalnej - wynoszącej 1250 złotych, otrzymają seniorzy pobierający świadczenie w wysokości nie przekraczającej 2900 zł brutto.

W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 złotych, stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę. Czternasta emerytura będzie więc pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł.

Pieniądze otrzymają emeryci i renciści podlegający ZUS, KRUS, zakładom emerytalnym MSWiA i MON. Dostaną je m.in. osoby, które pobierają zasiłki przedemerytalne, rentę socjalną, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rodzicielskie świadczenie uzupełniające oraz rentę inwalidów wojennych i wojskowych.

14. emerytura ma być wypłacana z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie, a w niektórych przypadkach także w grudniu i styczniu.

Na wypłatę "czternastek" rząd przeznaczył około 11 miliardów 400 tysięcy złotych. Świadczenie ma trafić do 9 milionów 100 tysięcy emerytów i rencistów. Zdecydowana większość - około 7 mln 900 tys. świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty


@@