Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/DacaPrzemyslaw
Fot. twitter.com/DacaPrzemyslaw
Lodołamacze przebiły się przez zator między Dobrzykowem a Kępą Polską - poinformował rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel.
Warunki na tym fragmencie Wisły były bardzo trudne. Łącznie w akcji wzięło udział siedem lodołamaczy, przy czym na czole cztery jednostki. - W piątek dotarły do tego zatoru, dzisiaj udało się przypuścić atak, cztery lodołamacze prowadziły go bezpośrednio na zmianę, szybko się zmieniały i się udało. Zator puścił, zwiększają się przepływy, obserwujemy spadek stanu wód między innymi w Kępie Polskiej - mówił rzecznik.

Sergiusz Kieruzel powiedział, że pokrywa lodowa wciąż jest na Wiśle środkowej - na odcinku 40 kilometrów, ale są już swobodne przepływy. - Jest już wyraźnie widoczny gołym okiem nurt i nie powinno być już tutaj być jakiegoś większego zagrożenia, oczywiście lodołamacze nadal będą pływać i będą przyspieszać spływ kry, żeby zatory się samoczynnie nie zaczęły się robić ze spływającego lodu - tłumaczył. Rzecznik Wód Polskich powiedział, że pokrywa lodowa jest jeszcze na Bugu, ale tam sytuacja też się poprawia i nie ma już zagrożenia lodowego.

Rano stany alarmowe były przekroczone na dwóch stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na jednej w dorzeczu Odry. Przekroczenie stanów ostrzegawczych odnotowano na 7 stacjach w dorzeczu Wisły i 33 w dorzeczu Odry. Rzecznik Wód Polskich powiedział, że te informacje - z uwagi na przebicie się przez zator na Wiśle - będą się teraz zmieniać z godziny na godzinę.
Lodołamacze przebiły się przez zator między Dobrzykowem a Kępą Polską - poinformował rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel.
Sergiusz Kieruzel powiedział, że pokrywa lodowa wciąż jest na Wiśle środkowej - na odcinku 40 kilometrów, ale są już swobodne przepływy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty