Jednym z nich jest tymczasowa obniżka podatku VAT dla branż, które ucierpiały najbardziej. Jak mówił Borys Budka, byłby to impuls pobudzający gospodarkę.
- Czasowe obniżenie podatku VAT do 5 procent dla tych branż, które zostały wyłączone z działalności gospodarczej - na określony czas jednego roku - od momentu, gdy gospodarka dojdzie do normalności. To jest realne, to jest potrzebne, to będzie znakomity impuls dla całej gospodarki - powiedział.
PO proponuje też m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 10 tys. zł.
Wiceminister kultury Jarosław Sellin z PiS mówił, że program, w połączeniu ze wsparciem z Funduszu Spójności i Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji daje Polsce szansę na szybką odbudowę gospodarki po pandemii.
- Mamy naprawdę dużą szansę po pandemii mocno "ruszyć z kopyta" jeśli chodzi o rozwój polskiej gospodarki i tak ten rozwój zaprogramować, żebyśmy bardzo szybko osiągnęli ten poziom życia i zamożności indywidualnego Polaka, jaki jest charakterystyczny dla najbogatszych krajów Unii Europejskiej - powiedział.
Marcin Kierwiński z KO ocenił, że w Krajowym Planie Odbudowy brakuje konkretów.
- Tam było coś, co jest typowe dla Mateusza Morawieckiego: rzucanie wielkimi liczbami, wieszczenie wielkich planów, natomiast żadnych konkretów, żadnych realnych informacji o tym, kto ten dokument przygotowywał, czy odbywały się jakiekolwiek wstępne rozmowy, czy to z przedsiębiorcami, czy z samorządami, No, nie ma tam konkretów - ocenił.
Na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaprezentował założenia Krajowego Planu Odbudowy. Plan wskazuje kierunki inwestowania środków unijnych, przeznaczonych na odbudowę gospodarki po pandemii, a także określa reformy i towarzyszące im inwestycje, które mają ożywić i wzmocnić gospodarkę.
Krajowy Plan Odbudowy jest oparty na pięciu filarach: odbudowie polskiej gospodarki po kryzysie, cyfryzacji gospodarki, inwestycjach w ochronę zdrowia, rozwoju mobilności i niskoemisyjnego transportu oraz transformacji energetycznej.