Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Pentagon poinformował, że uderzenie na cele w Syrii przeprowadziły amerykańskie samoloty F-15E, które wystrzeliły siedem rakiet. źródło: https://pixabay.com/pl/2452433/Military_Material/CC0 (domena publiczna)
Pentagon poinformował, że uderzenie na cele w Syrii przeprowadziły amerykańskie samoloty F-15E, które wystrzeliły siedem rakiet. źródło: https://pixabay.com/pl/2452433/Military_Material/CC0 (domena publiczna)
Prezydent USA Joe Biden powiedział, że amerykański atak w Syrii był ostrzeżeniem pod adresem władz w Teheranie. Pentagon poinformował, że uderzenie rakietami powietrze-ziemia doprowadziło do zniszczenia lub poważnego uszkodzenia jedenastu obiektów wykorzystywanych przez proirańskie odziały militarne.
Pentagon poinformował, że uderzenie na cele w Syrii przeprowadziły amerykańskie samoloty F-15E, które wystrzeliły siedem rakiet.

Pociski całkowicie zniszczyły dziewięć budynków i poważnie uszkodziły dwa. Były to obiekty przy granicy z Irakiem wykorzystywane przez proirańskich bojowników odpowiedzialnych za niedawny atak rakietowy na amerykańską bazę wojskową w Kurdystanie.

- Jesteśmy pewni, że te obiekty były wykorzystywane przez te same szyickie oddziały, które przeprowadziły atak - powiedział sekretarz obrony USA, Lloyd Austin.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że amerykańskie uderzenie powinno być jasnym sygnałem dla wrogów USA.

- Stany Zjednoczone będą chronić swoich obywateli, nasze interesy oraz partnerów w regionie - powiedział Kirby. Prezydent Joe Biden zapytany jaki sygnał do Teheranu chciał wysłać wydając rozkaz do ataku odpowiedział: - "Nie będziecie bezkarni. Działajcie rozważnie".

Przedstawiciele Kongresu zostali uprzedzeni o planowanym uderzeniu. Wysoki rangą członek Komisji Sił Zbrojnych, republikański senator John Inhofe poparł decyzję prezydenta oceniając ją jako właściwą i proporcjonalną.

Joe Biden został jednak skrytykowany przez niektórych członków własnej partii za wydanie rozkazu do ataku bez wcześniejszej aprobaty parlamentu.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty