Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://pixabay.com/pl/4966959/geralt/CC0 - (domena publiczna)
źródło: https://pixabay.com/pl/4966959/geralt/CC0 - (domena publiczna)
Komitet doradczy do spraw szczepionek amerykańskiej rządowej Agencji Żywności i Leków zarekomendował do publicznego użytku szczepionki koncernu Johnson&Johnson przeciwko COVID-19. Ostateczna decyzja o dopuszczenie preparatu ma zapaść do końca tygodnia.
Zespół doradców FDA w tej sprawie zagłosował jednomyślnie. Ostateczna decyzja o dopuszczeniu zapadnie na szczeblu rządowym. Szczepionka będzie trzecią, stosowaną w USA przeciwko COVID-19.

Kiedy preparat firmy Johnson&Johnson znajdzie się już na rynku proces szczepień w całym kraju ma znacznie przyspieszyć. Badanie wskazuje też, że przyczynia się on do znacznego obniżenia transmisji wirusa chroniąc również przed bezobjawowymi infekcjami.

W RPA, gdzie dominuje południowoafrykański szczep koronawirusa, skuteczność wyniosła 64 procent, w Stanach Zjednoczonych - 72.

Szczepionka podawana jest tylko raz, w przeciwieństwie do preparatów Moderny czy Pfizera. Jest ona jednak łatwiejsza w dystrybucji, ponieważ może być przechowywana w standardowej lodówce nawet przez 3 miesiące.
Relacja Jana Pachlowskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty