Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Wcześniejsze informacje, że szczepionki firmy AstraZeneca nie są dokładnie sprawdzone i nie należy ich podawać osobom starszym spowodowały, że Niemcy utracili do niej zaufanie.
Ponad półtora miliona dawek szczepionki AstraZeneca zalega w magazynach. Jednak szef Instytutu Roberta Kocha w Berlinie Lothar Wieler zapewnia, że szczepionka jest całkowicie bezpieczna.

Najpierw niemiecki Stały Komitet ds. Szczepień zalecił, aby szczepionkę firmy AstraZeneca przyjmowały tylko osoby poniżej 65 roku życia, bowiem brakuje wystarczających badań na jej temat. Później wszystkie media informowały o jakoby występujących skutkach ubocznych. Teraz niemiecki rząd próbuje łagodzić sytuację i zapewnia, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

- Po szczepionce AstraZeneca o 94 procent obniża się liczba hospitalizowanych covidowych pacjentów. To fantastyczny wynik a substancja jest wyjątkowo skuteczna. Wiemy, że niektórzy nie chcą być nią szczepieni, ale naukowo jest to niezrozumiałe – powiedział w Berlinie Lothar Wieler.

Władze niektórych landów postanowiły szczepionkę AstraZeneca wcześniej udostępnić chętnych z innych grup oczekujących. Dziś Instytut Roberta Kocha w Berlinie poinformował o prawie 10 000 nowych zakażeniach i 394 zgonach. Z najnowszych informacji wynika, że do piątku w Niemczech zaszczepiono 3 miliony 760 tys. ludzi, w tym 1 milion 970 tys. obiema dawkami.
Relacja Waldemara Maszewskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty