Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Szczepienia chorych onkologicznie przeciwko COVID-19 rozpoczną się od 15 marca. Osoby z grupy 1B będą szczepione preparatem Moderny.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Anna Goławska poinformowała w Sejmie, że zgodnie z rozporządzeniem epidemiologicznym szczepienie to dotyczy osób, u których po dniu 31 grudnia 2019 roku prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią. Skierowanie na szczepienie będzie wystawiał lekarz prowadzący onkolog lub transplantolog.

Taki pacjent będzie mógł zgłosić się do wybranego punktu szczepień i priorytetowo umówić się na szczepienie. Będzie to zaznaczone na e-skierowaniu.

O tym, czy pacjent może zostać zaszczepiony w danym dniu, zadecyduje lekarz kwalifikujący. Jeśli pacjent nie będzie mógł samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, będzie mógł skorzystać z transportu organizowanego przez samorząd. Do osób nie mogących wyjść z domu mają dotrzeć zespoły mobilne - poinformowała Anna Goławska.

Data zakończenia szczepień chorych onkologicznie jest trudna do określenia, ponieważ zależy od dostępności szczepionki i tempa wystawiania e-skierowań przez onkologów.

Do tej pory w Polsce zaszczepionych zostało prawie 3 miliony osób, z czego obie dawki przyjął prawie milion pacjentów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty