Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Na całym świecie w sumie 86 milionów osób otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Takie dane opublikowali amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa.
Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała, aby bogate kraje podzieliły się szczepionkami, a koncerny farmaceutyczne pomogły sobie nawzajem w produkcji preparatów.

Najwięcej osób, bo 26 milionów, otrzymało dotąd pierwszą dawkę szczepionki w Stanach Zjednoczonych. W przeliczeniu jednak na liczbę mieszkańców, w podawaniu zastrzyków przoduje Izrael, gdzie w pełni zaszczepiono 18 procent społeczeństwa.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że 3/4 wszystkich zaszczepionych to osoby z dziesięciu bogatych państw, a w 130 krajach w ogóle nie podano jeszcze ani jednej dawki. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował, aby zamożniejsze kraje podzieliły się posiadanymi zapasami z biedniejszymi krajami po zaszczepieniu swoich medyków oraz osób starszych. Wezwał też do zwiększenia produkcji preparatów.

- W ubiegłym tygodniu firma Sanofi ogłosiła, że będzie produkować szczepionki koncernów Pfizer i BioNTech. Wzywamy inne firmy, by poszły za tym przykładem - dodał Ghebreyesus.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że w najbliższym czasie zamierza dostarczyć szczepionki dla 500 milionów osób z ubogich krajów. Chiny wyślą 150 tysięcy dawek preparatu firmy Sinopharm do Syrii.

Obecnie na światowym rynku dostępnych jest kilka szczepionek: dwie amerykańskie, wyprodukowane przez koncerny Pfizer i BioNTech oraz Moderna, brytyjski preparat firmy AstraZeneca, rosyjska szczepionka Sputnik i chińska Sinovac. Indie oraz Iran twierdzą, że wyprodukowały własne preparaty, ale na razie nie ma chętnych na ich kupno.

Koncern Pfizer informował wcześniej, że jego szczepionka działa także w przypadku nowego wariantu wirusa z Wielkiej Brytanii. Podobny komunikat wydała właśnie AstraZeneca. Nie jest jednak znany efekt działania preparatów w przypadku innych nowych odmian, zdiagnozowanych w RPA oraz w Brazylii.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 288 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 105 mln. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty