Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionki przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca.
Kilka godzin wcześniej zielone światło dla autoryzacji dała Europejska Agencja Leków uznając, że preparat jest bezpieczny i skuteczny.

O zatwierdzeniu poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen przy okazji przypomniała, że oczekuje dostaw wszystkich 400 milionów dawek szczepionek tej firmy zgodnie z planem. To komentarz do problemów z dostawami firmy AstraZeneca.

Od ponad tygodnia trwa spór Brukseli z brytyjsko-szwedzkim koncernem, który poinformował, że nie może dostarczyć wszystkich obiecanych dawek w pierwszym kwartale. Dostawy mają być znacznie ograniczone, mowa jest o zaledwie jednej czwartej obiecanych dawek. Komisja tego nie zaakceptowała, zażądała wypełnienia kontraktu i dostarczenia zakontraktowanych szczepionek.

Europejska Agencja Leków, która dała zielone światło dla zatwierdzenia szczepionek AstraZeneki poinformowała, że badania kliniczne wykazały około 60-procentową skuteczność preparatu. Szczepionka jest dla wszystkich osób dorosłych, choć unijna agencja przyznała, że brak jest wystarczających danych, by dokładnie oszacować skuteczność szczepionki powyżej 55 roku życia. Nie zdecydowała się jednak na wprowadzenie ograniczeń.

AstraZeneca to trzecia firma, która otrzymała zgodę na sprzedaż w Unii szczepionek przeciwko COVID-19. Jako pierwsze autoryzację uzyskały Pfizer i BionTech, druga była Moderna. "Trzecia autoryzacja w Unii preparatów przeciw COVID-19 poszerza wachlarz szczepionek dostępnych dla krajów członkowskich by zwalczyć pandemię i chronić obywateli" - powiedziała szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke.

Jako pierwsze, pod koniec grudnia, zgodę na sprzedaż szczepionek w Unii uzyskały firmy BioNTech i Pfizer, na początku tego miesiąca autoryzację otrzymała Moderna. AstraZeneca jest trzecia, ale jej preparaty są o wiele tańsze i łatwiejsze w dystrybucji. Mogą być przechowywane w temperaturze od 2 do 8 stopni przez kilka miesięcy.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty