Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zaostrza się szczepionkowy spór między Unią Europejską a koncernami farmaceutycznymi. Chodzi o zmniejszone dostawy do krajów członkowskich. Równocześnie na świecie rośnie liczba zakażeń i pojawiają się nowe obostrzenia.
Komisja Europejska po raz kolejny zwróciła się do firmy AstraZeneca, aby ta wywiązała się z zakontraktowanych dostaw do krajów członkowskich. Koncern uważa jednak, że podpisany dokument w tej sprawie jest deklaracją woli, a nie wiążącą umową.

Wcześniej zmniejszoną produkcję sygnalizował koncern Pfizer. Teraz firma Sanofi, która sama pracuje nad szczepionką zapowiedziała, że od lipca będzie w swoich fabrykach produkować preparat firm Pfizer i BioNTech, aby można było zwiększyć dostawy.

Tymczasem Wielka Brytania, w której liczba ofiar przekroczyła 100 tysięcy, wprowadza obowiązek kwarantanny przyjezdnych w specjalnych hotelach. Do 8 marca przedłużono też zamknięcie szkół. Niemcy rozważają całkowite wstrzymanie międzynarodowych lotów, a na Słowacji, aby móc wyjść z domu, trzeba mieć negatywny wynik testu na koronawirusa.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 161 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 100 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty