Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Strona polska będzie nadal interweniować w sprawie Polaka, który przebywa w śpiączce w angielskim szpitalu - zapowiada polski MSZ. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Strona polska będzie nadal interweniować w sprawie Polaka, który przebywa w śpiączce w angielskim szpitalu - zapowiada polski MSZ. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Strona polska będzie nadal interweniować w sprawie Polaka, który przebywa w śpiączce w angielskim szpitalu - zapowiada polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Mężczyzna od kilkunastu lat mieszka w Anglii. W listopadzie ubiegłego roku, doszło do zatrzymania pracy serca i uszkodzenia mózgu. Szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie.

- Władze szpitala podjęły taką decyzję, po tym jak Europejski Trybunał Praw Człowieka ponownie odrzucił apelację krewnych pacjenta - mówi siostra pacjenta, pani Renata. - I taki był wyrok sądu i w tym momencie brat jest już siódmy dzień i jeszcze żyje. Nie mamy informacji ze szpitala dzisiaj, w jakim jest stanie. Stan jest już ciężki w tym momencie, bo to jest już odwodnienie. Mnie to szokuje, ale tam to jest standard. Takie mamy informacje od ludzi w Anglii, że tam się tak postępuje. W Polsce to byłoby niemożliwe.

Na odłączenie pacjenta od aparatury zgodzili się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra i siostrzenica.

15 grudnia Sąd Opiekuńczy uznał, że w obecnej sytuacji podtrzymywanie życia mężczyzny "nie jest w jego najlepszym interesie" i w związku z tym odłączenie aparatury podtrzymującej życie będzie zgodne z prawem, zaś mężczyźnie należy zapewnić opiekę paliatywną, tak aby do czasu śmierci zachował jak największą godność i jak najmniej cierpiał.
- Władze szpitala podjęły taką decyzję, po tym jak Europejski Trybunał Praw Człowieka ponownie odrzucił apelację krewnych pacjenta - mówi siostra pacjenta, pani Renata.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty