Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Kampania szczepień przeciw koronawirusowi w unijnych krajach i testowanie pozytywnych próbek COVID-19 na obecność nowych mutacji, to główne tematy wideoszczytu (początek około godz. 18:00).
Europejscy przywódcy mają rozmawiać między innymi o rekomendacjach Komisji Europejskiej i poinformować, czy będą w stanie działać zgodnie z nimi.

Komisja zaproponowała, by do marca 80 procent obywateli każdego kraju powyżej 80 lat zostało zaszczepionych. Cel na lato to 70 procent dorosłych w każdym kraju członkowskim. Komisja zaleciła też badania próbek pozytywnych przypadków COVID-19 na obecność nowych wariantów, jak brytyjski, czy południowoafrykański.

„To jest naprawdę wyścig z czasem, Unia Europejska musi pilnie przyspieszyć badania. Tylko jeden kraj bada około 1 procenta pozytywnych testów, a wiele państw nawet nie zaczęło. To powoduje, że trudno będzie wykryć nowe mutacje” - mówiła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Komisja uważa, że kraje powinny badać do 10 procent próbek pozytywnych przypadków koronawirusa.

Na wideokonferencję z udziałem unijnych przywódców ma trafić także temat aresztowania w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Zatrzymanie ma potępić przewodniczący Rady Europejskiej na początku narady. Jeśli któryś z przywódców zechce zabrać głos będzie mógł to zrobić, ale pogłębioną dyskusję zaplanowano na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty