Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Babcie i dziadkowie mogą się dziś spodziewać prezentów, kwiatów i laurek od swoich wnucząt. W czwartek wypada Dzień Babci.
Zwykle z tej okazji w przedszkolach i żłobkach najmłodsi mieli okazję zaprezentować wierszyki i piosenki dla swoich dziadków. W tym roku ze względu na epidemię składanie życzeń może się odbyć w domach lub przez Internet.

Obchody Dnia Babci zostały zapoczątkowane w Polsce w 1964 roku, z inicjatywy tygodnika "Kobieta i Życie", który zamieścił zdjęcie starszej, siwej pani w fotelu, robiącej na drutach i zaapelował o uhonorowanie wszystkich babć. W kolejnych latach pomysł podchwyciły inne czasopisma, a w 1967 roku warszawski "Express Wieczorny" ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci. Wtedy też świętowanie zaczęło się w całej Polsce.

Dzień Dziadka stał się popularny w naszym kraju w latach 80-tych. Obecnie oba święta są najczęściej łączone.

Tradycja obchodzenia Dnia Babci oraz Dziadka znana jest również w innych krajach. W tym samym dniu co w Polsce, Dzień Babci obchodzi się w Bułgarii i Brazylii, a w Hiszpanii - 26 lipca. We Francji jest to święto ruchome, obchodzone w pierwszą niedzielę marca. Z kolei w Japonii celebruje się Dzień Szacunku Dla Starszych, przypadający 14 września. Jest on również uznany za święto narodowe, wolne od pracy.

W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii jest obchodzony Narodowy Dzień Dziadków - National Grandparents Day. W USA i Kanadzie przypada on w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które obchodzi się w pierwszy poniedziałek września. W Wielkiej Brytanii świętuje się w pierwszą niedzielę października. Dzień ten ma swój oficjalny hymn - "Piosenka dla Babci i Dziadka" - "A Song for Grandma and Grandpa", a symbolem święta jest niezapominajka.
Relacja Katarzyny Ingram [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty