Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / United States Mission Geneva
Fot. www.wikipedia.org / United States Mission Geneva
Chiny i Światowa Organizacja Zdrowia zbyt wolno reagowały na pojawienie się koronawirusa. Takie wnioski znalazły się w raporcie międzynarodowego zespołu ekspertów.
Badali oni działania Pekinu oraz WHO po pojawieniu się patogenu w chińskim mieście Wuhan. Eksperci uznali, że w styczniu ubiegłego roku Chiny powinny były wprowadzić znacznie ostrzejsze środki zapobiegawcze. Także Światowa Organizacja Zdrowia powinna była reagować znacznie wcześniej. Specjaliści wytknęli WHO, że ta dopiero w trzecim tygodniu stycznia zorganizowała spotkanie komitetu do spraw nagłych i dopiero tydzień później uznała, że koronawirus stanowi zagrożenie dla świata.

W raporcie napisano też, że restrykcje od razu powinny były zostać wprowadzone w krajach, co do których istniało duże ryzyko przyniesienia wirusa z Chin. Eksperci twierdzą też, że liczba ofiar oraz zakażeń patogenem od początku była zaniżana, co przyczyniło się do szybszego roznoszenia się wirusa.

Raport to efekt oskarżeń, jakie kilka miesięcy temu pojawiły się pod adresem Pekinu i WHO. Dokument ma zostać przedstawiony podczas wtorkowych obrad władz Światowej Organizacji Zdrowia. Na czele grupy ekspertów, którzy opracowali raport, stanęły była premier Nowej Zelandii Helen Clark oraz była prezydent Liberii, noblistka Ellen Johnson Sirleaf.

Koronawirus SARS-CoV-2 po raz pierwszy pojawił się pod koniec 2019 roku na targu dzikich zwierząt w chińskim mieście Wuhan. 31 grudnia 2019 roku Chiny zgłosiły pierwsze przypadki nowego patogenu do WHO. Od tego czasu na świecie zmarło co najmniej 2 miliony osób, a zakaziło się 95 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty